Μιας…πεντάρας νιάτα! (vid)

Η Μπάγερν ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο μέρος και σκόρπισε την Άρσεναλ με νέα πεντάρα (5-1), όπως το 2015.

Η τελευταία επίσκεψη της Άρσεναλ στο Μόναχο ήταν τραυματική εμπειρία. Το 2015 οι Βαυαροί είχαν διαλύσει τους κανονιέρηδες για την φάση των «16» και το… ντεζαβού ήρθε στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Βενγκέρ μάλλον ξέχασαν να βγουν στον αγωνιστικό χώρο και είδαν το 1-1 του ημιχρόνου να γίνεται 5-1, όπως και πριν δύο χρόνια!

Πέντε τέρματα, ένα δοκάρι, δύο πέναλτι που δεν της δόθηκαν και ένα ασύλληπτο εικοσάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο… 15 μήνες μετά το 5-1 για τη φάση των ομίλων της περυσινής διοργάνωσης, το Μόναχο έγινε και πάλι «τόπος μαρτυρίου» για την Άρσεναλ, με την Μπάγερν να εκμεταλεύεται την αναγκαστική αλλαγή του ηγέτη της οπισθοφυλακής της, Λορέν Κοσιελνί, και να μετατρέπει το 1-1 του ημιχρόνου σε 4-1 στο 63′ και στο τελικό 5-1 λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του Σέρβου διαιτητή Μίλοραντ Μάζιτς.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Μαρτίνεθ, Χούμελς, Αλάμπα, Αλόνσο, Βιδάλ, Ρόμπεν, Τιάγκο, Κόστα, Λεβαντόβσκι

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Γκιμπς, Κοκλέν, Τζάκα, Ιγουόμπι, Εζίλ, Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν, Σάντσες