Μόνο τους βαθμούς κρατά ο Άρης! (vid+βαθμολογία)

Με την…ψυχή στο στόμα πήρε τη νίκη στην Πιερία ο Άρης, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Ανδρέας Τάτος στο 3ο μόλις λεπτό. Παραμένει στο -8 από τους δύο πρωτοπόρους η ομάδα της Θεσσαλονίκης, δυσκολεύει η παραμονή για τον Αιγινιακό.

Ήταν μη… διαπραγματεύσιμο: με δεδομένο πως ο Απόλλωνας χθες κέρδισε στις καθυστερήσεις και συνυπολογίζοντας την «σκληροτράχηλη» Λαμία (η οποία κέρδισε, εν τέλει, και σήμερα), ο Άρης έψαχνε στο ντεμπούτο του Νίκου Κωστένογλου στον πάγκο του μονάχα ένα αποτέλεσμα κόντρα στον Αιγινιακό- τη νίκη.

Το παιχνίδι, όπως και τη προηγούμενη αγωνιστική απέναντι στην Καρδίτσα, ξεκίνησε με γκολ από τ’ αποδυτήρια για τους «Κίτρινους»: μόλις στο 3ολεπτό ο Τάτος «κεραυνοβόλησε» από πλάγια θέση τον Τόλιο και έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν το παιχνίδι μετά το γρήγορο γκολ, όμως «χάρη» στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν να κάνουν το οτιδήποτε, αν και ο Αιγινιακός κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά το 25΄. Φάση μεγάλη, πάντως, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δε σημειώθηκε.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Κωστένογλου πήγε να σκαρώσει το ίδιο «τρικ»- αυτό του γρήγορου γκολ: μόλις στο 46΄ ο Ίλιτς χόρεψε ολόκληρη την άμυνα των γηπεδούχων, βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του θύμισε… Σοφοκλή, καθώς ήταν σκέτη τραγωδία και έφυγε ψηλά έξω.

Πέραν τούτου, ωστόσο, ουδέν για τους φιλοξενούμενους, μ’ εξαίρεση, ίσως, τη φάση του 55ου λεπτού στην οποία ο Μπαργκάν γύρισε παράλληλα την μπάλα στη μικρή περιοχή, αλλά πρόλαβε κι έδιωξε η άμυνα.