Συνεχίζει τη μάχη για είσοδο στα play off! (photos)

Παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με μπροστάρηδες τους «παλιούς», Σκουλαριώτη, Μουρατίδης, Σιδηρόπουλο, Ζιάννη και Βάινκαντ, ο Ζαφειράκης Νάουσας πήρε μια σημαντική νίκη στο «Κλειστό» με 61-46 (ημιχρ. 35-30) επί της ΑΓΕ Πιερίας, στην προσπάθεια του να μπει στην τετράδα των play-off.

Η ομάδα των Τούφα – Πουρλίδα παρουσιάστηκε νωθρή στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας στη σύνθεση της μόνο νεαρούς παίκτες με συνέπεια η ΑΓΕ να προηγηθεί με 12-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με την είσοδο των πιο έμπειρων παικτών και με πίεση στην άμυνα ο Ζαφειράκης κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 35-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζαφειράκης έλεγξε το παιχνίδι και κέρδισε δίκαια δίχως να μπορέσει να ξεφύγει όμως στο σκορ (44-40 στο τρίτο δεκάλεπτο), παρά μόνο στο τέταρτο όταν και η διαφορά πήγε στους 15 πόντους (61-46).