ΦΟ Αριδαίας – Πανεδεσσαϊκός 90-70 (photos+vid)

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα του ΦΟ Αριδαίας στο ΔΑΚ Αριδαίας, με αντίπαλο τον φιλόδοξο Πανεδεσσάίκό, τον οποίο νίκησε για την 20η αγωνιστική της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι γηπεδούχοι “κλείδωσαν” και μαθηματικά τη δεύτερη θέση που τους δίνει πλεονέκτημα έδρας στα ημιτελικά των Play off.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Πανεδεσσάίκό να έχει ελαφρύ προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21). Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Παναγιώτη Βάτση να πατάνε κυριολεκτικά…γκάζι πετυχαίνοντας 38 πόντους και συνολικά 55 στο ημίχρονο και να ξεφεύγουν στο σκορ (55-36).

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να κρατάνε σταθερά τη διαφορά και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με νίκη του ΦΟΑ με τελικό σκορ 90-70.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζάτσης, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 6 τρίποντα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μπεγλόπουλος που σημείωσε 22 πόντους. Πολύ σημαντική ήταν και η παρουσία του Στρέπκου τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά σκοράροντας 14 πόντους.

Από πλευράς Πανεδεσσαϊκού ξεχώρισαν Ιωσηφίδης και Ντουλαβέρης που πέτυχαν από 15 πόντους.

Με απουσίες αγωνίστηκαν και οι δύο ομάδες αφού εκτός αποστολής για την ομάδα του ΦΟΑ ήταν οι Αβραμίδης, Παπαβραάμ, Αργυρός και Αμανίδης, ενώ από πλευράς Πανεδεσσαϊκού δεν αγωνίστηκαν Χατζηχαρίσης και Θεοδώρου.

Δεκάλεπτα : 17-21, 55-46, 68-48, 90-70

ΦΟ Αριδαίας: Αμπάρης, Κανονίδης Γ. 2, Σαμαρτζίδης 2, Τοπαλίδης 10, Κανονίδης Ι., Μπεγλόπουλος 22, Τόπκας 2, Ζέρζης, Υποδηματόπουλος, Μακρόπουλος 12(2), Στρέπκος 14, Τζάτσης 26(6).

Πανεδεσσαϊκός: Πέτκος 7(1), Ιωσηφίδης 15(1), Καράίσαρίδης, Γιαννούλτσης 7(1), Χατζηχαρίσης, Τσάμης 4, Τότλης 13(1), Κληντσάρης 4, Ντουλαβέρης 15, Μάρκου 5(1).