Το γκολ του Πίτου, η αναλαμπή του μέτριου Άρη (βαθμολογία)

Με πολύ άγχος και αρκετό στρες, ο Άρης πήρε το τρίποντο κόντρα στον μαχητικό Κισσαμικό και μείωσε τη διαφορά στους 6 βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

Όπως αναφέρει το metrosport.gr, ένα υπέροχο γκολ του Πίτου Γκαρσία αρκούσε στον Άρη να φτάσει στην αγχωτική και συνάμα πολύτιμη νίκη επί του Κισσαμικού. Οι κίτρινοι απογοήτευσαν με την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς ευτυχώς να την πληρώσουν.

Δεν ήταν καλός ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο. Μπορεί να είχε την μπάλα στα πόδια του αλλά αδυνατούσε να βρει τον τρόπο να απειλήσει τον παραδόξως καλό αμυντικά Κισσαμικό.

Είχε, όμως, τους παίκτες να κάνουν τη διαφορά και ο Πίτου Γκαρσία με ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής πέτυχε το 1-0 και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη. Ήταν το 31’.

Θα μπορούσε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου αν ο Τάτος ευστοχούσε σε τετ α τετ με τον Λαζαρίδη στο 43’.

Ο Κισσαμικός είχε μια καλή ευκαιρία στο 43’ αλλά ο Χαριτωνίδης σταμάτησε τον Μάντζη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έκανε το μεγάλο λάθος να επαναπαυτεί στο 1-0. Όντας χαλαρός επέτρεψε στον Κισσαμικό να φτάσει εύκολα στην περιοχή του Διούδη και να γίνει απειλητικός σε αρκετές περιπτώσεις. Με εξαίρεση μια μεγάλη ευκαιρία του Ίλιτς, ο Άρης δεν έκανε το παραμικρό προκαλώντας ιδιαίτερα μετά το 75’ εκνευρισμό στους οπαδούς που αποδοκίμασαν τους παίκτες για την απόδοσή τους.

Αν, μάλιστα οι παίκτες του Κισσαμικού ήταν καλύτεροι στην τελική πάσα, ο Άρης φλέρταρε με μια απώλεια βαθμών που κανείς δεν περίμενε. Και θα ήταν αδικαιολόγητη.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, ο Άρης μείωσε τη διαφορά από τον Απόλλωνα Σμύρνης αλλά θα πρέπει να βελτιώσει πολύ την απόδοσή του για να ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια.

Άρης: Διούδης, Ούγκο Σόουζα, Χαριτωνίδης (67΄λ. τρ. Ιντζίδης), Τσουμάνης, Τζανακάκης, Παυλίδης, Πίτου Γκαρσία, Τάτος (46΄Νέτο), Ανάκογλου (60΄Καπνίδης), Μπαργκάν, Ίλιτς

Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Γκούμας, Κουρέλλας, Τσερκέζος (84΄Ψιάνος), Παντελάκης, Μαρτίνεζ, Μάντζης (68΄Στογιάνοφ), Μπουγαϊδης, Νικόλτσης, Τιάγκο, Θέος (63΄Μίλιτς)