Μπαίνουμε πλέον στην τελική ευθεία για την ανάδειξη των Κυπελλούχων των Ενώσεων, που θα συμμετέχουν φέτος στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδας.

Σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΠΟ, η φετινή διοργάνωση θα ξεκινήσει την Τετάρτη 5/4 και θα είναι με τη μορφή των νοκ άουτ αγώνων, λαμβάνοντας αρχικά υπόψιν τα γεωγραφικά κριτήρια για τις ομάδες που θα δηλώσουν συμμετοχή.

Και αναφερόμαστε σε δηλώσεις συμμετοχής, καθώς όπως αναφέρει ρητά η προκήρυξη :

«Ομάδα που δεν επιθυμεί να μετάσχει στη διοργάνωση δύναται να καταθέσει, έως τρεις (3) μέρες μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης (21/3) και μέσω της οικείας ΕΠΣ, σχετικό αίτημα εξαίρεσης στην Ε.Ε. της ΕΠΟ, στο οποίο θα αναφέρονται οι λόγοι για τους οποίους αυτό κατατίθεται. Η Ε.Ε. της ΕΠΟ αναθέτει στην Επιτροπή Κυπέλλου να αποφασίσει σχετικά.»

Επομένως, αν μια ομάδα δεν δύναται να μετάσχει (και το αποδείξει αυτό) τότε αυτόματα αλλάζει και το σύστημα διεξαγωγής του Κυπέλλου, το οποίο για τον πρώτο γύρο θα διεξαχθεί σε ομίλους αλλά με νοκ άουτ παιχνίδια.

Ας δούμε τα γκρουπ σύμφωνα με τα γεωγραφικά κριτήρια :

1ος όμιλος: Έβρος, Θράκη, Ξάνθη, Καβάλα, Δράμα, Σέρρες

2ος όμιλος: Χαλκιδική, Μακεδονία, Κιλκίς, Ημαθία, Πέλλα, Φλώρινα

3ος όμιλος: Κοζάνη, Καστοριά, Γρεβενά, Ήπειρος, Θεσπρωτία, Κέρκυρα

4ος όμιλος: Πιερία, Λάρισα, Τρίκαλα, Καρδίτσα, Φθιώτιδα, Θεσσαλία

5ος όμιλος: Πρέβεζα, Άρτα, Αιτωλοακαρνανία, Ευρυτανία, Φωκίδα, Βοιωτία

6ος όμιλος: Λακωνία, Αρκαδία, Αργολίδα, Δυτ. Αττική, Ανατ. Αττική, Εύβοια

7ος όμιλος: Κεφαλληνία- Ιθάκη, Ζάκυνθος, Μεσσηνία, Ηλεία, Αχαΐα, Κορινθία

8ος όμιλος: Αθήνα, Πειραιάς, Λέσβος, Σάμος, Χίος, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες

9ος όμιλος: Ηράκλειο, Λασίθι, Ρέθυμνο, Χανιά

Η ΑΕ Αλεξάνδρειας

Όσον αφορά την κυπελλούχο Ημαθίας, ΑΕ Αλεξάνδρειας θα αντιμετωπίσει ομάδα από τον 2ο όμιλο του θεσμού και ο αντίπαλος της στον πρώτο γύρο (5/4) θα προκύψει μετά από κλήρωση.

Για να δούμε τους πιθανούς αντίπαλους των «πρασίνων» :

ΕΠΣ Χαλκιδικής : Όλυνθος Ολύνθου – ΠΟ Τριγλίας (ο τελικός στις 19/3)

ΕΠΣ Μακεδονίας : ΠΑΟ Κουφαλίων

ΕΠΣ Κιλκίς : ΠΑΟΝΕ Επταλόφου

ΕΠΣ Πέλλας : Εδεσσαϊκός

ΕΠΣ Φλώρινας : Ερμής Αμυνταίου-Μακεδονικός Βεύης (ο τελικός στις 19/3)