Βάλτο αγόρι μου ! (Πρίντεζη…)

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Ολυμπιακός δεν “εμφανίστηκε” στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε όμως με ήρωα τον Γιώργο Πρίντεζη να κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα με 66-64 στην παράταση.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 13 στο ημίχρονο (17-30), αλλά στο δεύτερο μέρος έπαθαν καθίζηση, οδήγησαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και εν τέλει πήραν το διπλό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στην πρώτη περίοδο και έλεγξε τον ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα. Παπανικολάου και Πρίντεζης πυροβόλησαν από τα 6.75μ ενώ Τζένκινς και Μίτροβιτς προσπαθούσαν για τον Ερυθρό. Το σκορ στα πρώτα τεσσεράμισι λεπτά ήταν 7-10 υπέρ των Πειραιωτών. Ακολούθησε τρίποντο του Μάντζαρη και καλάθι του Γκριν για το +8, την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο. Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κρατήσει χαμηλά τους Σέρβους και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 9-17, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν ευκαιρία και για μεγαλύτερο προβάδισμα.