Πανελλήνιο Εφήβων: ΠΑΟΚ – Εργοτέλης 63-36

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 63-36 του Εργοτέλη στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Καλύτερος του αντιπάλου του ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος άρχισε να παίρνει διαφορά μετά τα μισά της περιόδου, η οποία έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (16-6) 2’ 12” πριν το ολοκλήρωσή της, ενώ στο τέλος της προηγήθηκε με 18-11.

Παρόμοια ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 29-14, 3’ 06” πριν το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με τον Δικέφαλο του Βορρά να είναι μπροστά στο σκορ με 31-18.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να είναι καλύτερη του Εργοτέλη και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με είκοσι τρεις πόντους διαφορά (41-18), 5’ 46” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, η οποία έληξε με 53-26.

Ισορροπημένη ήταν η τέταρτη περίοδος, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 63-36 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος – Σπυρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 18-11, 31-18, 53-26, 63-36.

ΑΣ ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης, Γιανναράς 10 (2), Παλιαχάνης 2, Λαζαρίδης 11, Βλαγκόγιας 2, Μπακάλης 2, Μπέσσας 2, Καραγιώργος 7, Καμπουρίδης 16, Ιατρίδης 6, Ζαμπάκης 3 (1), Κουρόγλου 2.

ΓΣ Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 11 (1), Ξενάκης, Καραταράκης 2, Λαγουδάκης, Τερζάκης 7, Βασιλείου 2, Χασάπης 4, Μανιάδης 4, Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης , Μέτα 2, Αναστασάκης.