Συνεχίζει το…pressing στη Ρεάλ! (vid)

Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Εσπανιόλ επικρατώντας 3-0 και πέρασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Όπως αναφέρει το novasports.gr, οι «μπλαουγκράνα» μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να μη βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα όμως τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους άνοιξαν το σκορ με τον Σουάρεζ ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό ο Ράκιτιτς. Το τελικό 3-0 πέτυχε στο 87ο λεπτό ο Σουάρεζ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί έφτασαν τους 81 βαθμούς, όσους έχει και η Ρεάλ Μαδρίτης αλλά έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα η Ατλέτικο Μαδρίτης ήταν καταιγιστική καθώς διέλυσε 5-0 την Λας Πάλμας, έφτασε τους 71 βαθμούς και πέρασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.