Παράταση στην αγωνία! (βαθμολογία)

Σε ένα κατάμεστο ΔΑΚΛ η Λαμία δεν κατόρθωσε να κερδίσει τον ΟΦΗ και να κλειδώσει από τώρα την άνοδο της στην Α’ Εθνική.

Σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια φάνηκε να κυριαρχεί το άγχος κάτι που δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν στο πολυπόθητο αποτέλεσμα και να περιοριστούν στο ισόπαλο 1-1.

Συγχρόνως έσπασε κι ένα εκπληκτικό σερί νικών με 13 επιτυχίες σε ισάριθμα παιχνίδια

Στο πρώτο μέρος η Λαμία ξεκίνησε εντυπωσιακά και με δοκάρι του Βάντερσον λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού. Αν και η κατοχή έγερνε φανερά υπέρ των γηπεδούχων, εντούτοις η εμπειρία στην άμυνα της απέναντι πλευράς, αποκαθιστούσε τις ισορροπίες δίνοντας το δικαίωμα ακόμη και για κάτι καλύτερο ως προς το αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ είχαν σαφώς πιο επιθετικούς προσανατολισμούς και μπορούσαν να προηγηθούν από το πρώτο 45λεπτο. Υπήρχε όμως κι ένας φόβος απέναντι σε έναν φορμαρισμένο ΟΦΗ για αυτό και ο Όμο είχε επιπλέον αμυντικά καθήκοντα στις βοήθειες του κεντρικού διδύμου στο Βουό, ενώ κι ο Ρότσα παρά τις συστάσεις του προπονητή του δε βοήθησε μπροστά. Κυριότερο πρόβλημα όμως ήταν τα εύκολα λάθη στην άμυνα, καθώς σε όλες τις ευκαιρίες του ΟΦΗ, οι αμυντικοί είχαν δύο και τρεις ευκαιρίες να απομακρύνουν πριν οι παίκτες του ΟΦΗ γίνουν επικίνδυνοι.

Με αυτά τα στοιχεία το παιχνίδι ήθελε ορισμένες λεπτομέρειες για να γυρίσει ολοκληρωτικά προς τους γηπεδούχους και να φτάσουν στην 14η τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο ΔΑΚΛ.

Μία από αυτές ήταν να πέσει ένας ακόμη επιθετικός στο ματς για λογαριασμό της Λαμίας και συγκεκριμένα ο Ματσούκας που αντικατέστησε τον Ρότσα. Κάπου εκεί η πίεση θα ξεκινούσε εντονότερη στην εστία του Στρέζου και πράγματι θα έφερνε τουλάχιστον προσωρινά, αποτέλεσμα. Αρκεί να μην υπήρχαν τα εύκολα λάθη στην άμυνα που επέτρεψαν στους κρητικούς να ισοφαρίσουν και να πάρουν για μεγάλο διάστημα και την ψυχολογία του ματς. Βοήθησαν βέβαια και οι αλλαγές του Νίκου Παπαδόπουλου που έβαλε στην επανάληψη του Όγκμποε και Μιλοσάβλιεφ, που μαζί με τον Βουό ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει στο ματς.

Παραήταν ακριβοδίκαιη η διαιτησία του κ. Τζήλου ο οποίος κατόρθωσε σε ένα ματς όταν ακόμη η κατοχή ήταν 65-35 υπέρ της Λαμίας τα φάουλ να τα έχει μοιρασμένα. Αξίζει να το σημειώσουμε αυτό, γιατί σε κάθε αγωνιστική κάποιοι σημειώνουν μόνο τη διαιτησία για τα θετικά αποτελέσματα της Φθιωτικής ομάδας.

το φιλμ του αγώνα στο efthia.gr

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης (88’ Καραγιάννης), Βάντερσον, Ντουρμισάι (72’ Αυγενικού), Βαλιός, Όμο, Ρότσα (46’ Ματσούκας), Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Σπυρόπουλος

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κώτσιος, Κομεσίδης, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Νάστος, Πουρτουλίδης, Χαντί (58’ Όγκμποε), Πάγκαλος (58’ Μιλοσάβλιετς), Μάνος, Βουό