Στον τελικό τα…μωρά του Άγιαξ! (vid)

Η Λιόν νίκησε 3-1 με ανατροπή αλλά ο Άγιαξ ήταν εκείνος που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Europa League, εκεί που θα αντιμετωπίσει στις 24 Μαΐου στην Στοκχόλμη την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Όπως αναφέρει το novasports.gr, έστω και με την… ψυχή στο στόμα, καθώς έχασαν 3-1 από τη Λιόν, τα «πιτσιρίκια» του Άγιαξ πήραν την πρόκριση για τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, χάρη στο υπέρ τους 4-1 από το πρώτο ματς. Όταν ο Ντόλμπεργκ στο 27′ έβαζε με ωραίο πλασέ τους Ολλανδούς μπροστά στο σκορ όλα έδειχναν να τελειώνουν νωρίς-νωρίς στη Γαλλία.

Ο Αίαντας εξασφάλισε την πρόκρισή του σε ευρωπαϊκό τελικό για πρώτη φορά μετά το 1996, αλλά μέχρι να γίνει αυτό τελικά χρειάστηκε να… ραγίσουν πολλές καρδιές. Ο Λακαζέτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 45′ και άλλο ένα «κολλητό» γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήταν αυτός που έβαλε «φωτιά» στο «Παρκ Ολιμπίκ Λιόν» και έκανε την ομάδα του να πιστεύει ότι μπορεί να φτάσει σε αυτό που λίγο πριν έμοιαζε με θαύμα.

Η Λιόν άργησε να σκοράρει στο δεύτερο μέρος, αλλά όσο οι φιλοξενούμενοι σπαταλούσαν τις αντεπιθέσεις τους (με αποκορύφωμα το δοκάρι του Φαν Ντε ΜΠέεκ στο 79′), τόσο εξακολουθούσε να ελπίζει. Στο 81′ ο Γκεζάλ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τη βοήθεια του Ντε Λιγκτ, στον οποίο κόντραρε η μπάλα, έκανε το 3-1, ενώ η αποβολή του Φίργκεφερ στο 84′ σκόρπισε… ντελίριο ενθουσιασμού στους γηπεδούχους.

Η Ολιμπίκ πίεσε και στο 88′ έφτασε μια ανάσα από την ολική επαναφορά. Ο Κορνέ, ωστόσο, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή, έστειλε την μπάλα οριακά άουτ, στερώντας από τους Γάλλους την ευκαιρία να στέιλουν το ματς στην παράταση και να διεκδικήσουν εκεί με αριθμητικό πλεονέκτημα μια ανεπανάληπτη πρόκριση.

Λιόν (Ζενεσιό): Λόπες, Μορέλ (74′ Ρούμπους), Ενκουλού, Ράφαελ, Ντιακαμπί, Βαλμπουενά (77′ Γκεζάλ), Γκοναλόν, Τολισό, Λακαζέτ, Φεκίρ, Κορνέ

Άγιαξ (Μποζ): Ονανά, Φίργκεφερ, Φέλτμαν (65′ Τέτε), Σάντσες, Ντε Λιγκτ, Κλάασεν, Ζίγετς, Σένε (59′ Φαν Ντε Μπέεκ), Τραορέ, Γιουνές (82′ Κλάιφερτ), Ντόλμπεργκ