Έκλεισε τη χρονιά με τον πιο ιδανικό τρόπο! Επιστρέφει στα τοπικά η Δόξα (βαθμολογία)

Η Παναχαϊκή άφησε και αγωνιστικά πίσω της την Γ΄ Εθνική, πετυχαίνοντας μία ακόμα νίκη το φινάλε.

Όπως αναφέρει το patragoal.gr, οι «κοκκινόμαυροι» παίζοντας και πάλι σαν πρωταθλητές, επικράτησαν άνετα με 2-0 της Ερμιονίδας, στο Κρανίδι.Σκόρερ και των δύο γκολ ήταν ο Χρήστος Ελευθεριάδης, ο οποίος έφτασε τα 14 και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν με την Παναχαϊκή να έχει τον έλεγχο, αλλά χωρίς κάποια μεγάλη φάση. Στο 30′ οι Πατρινοί είχαν την πρώτη τους ευκαιρία, με το σουτ του Μαστραντωνάκη να περνά άουτ.

Δύο λεπτά μετά, το σουτ του Αργυρόπουλου απέκρουσε ο Στεφανίδης, ενώ η εκτέλεση φάουλ του ίδιου πέρασε άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια, ο Ελευθεριάδης άνοιξε το σκορ για την Παναχαϊκή στο 45′, έπειτα από ασίστ του Μαστραντωνάκη κι εύστοχο πλασέ.

Με την Παναχαϊκή να έχει την υπεροχή, αλλά να μην δημιουργεί φάσεις ξεκίνησε η επανάληψη. Η Ερμιονίδα απείλησε στο 69′ με τον Αποστόλου να μην βρίσκει στόχο από καλή θέση. Στο 88′ ο Κωνσταντινίδης απάντησε στις ευκαιρίες για την Παναχαϊκή, όμως η κεφαλιά του έπειτα από τη σέντρα του Πολίμου πέρασε άουτ. Στις καθυστερήσεις οι πρωταθλητές κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, με τον Σιαλμά να κλέβει τη μπάλα και να γυρίζει στον Ελευθεριάδη, που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

ΑΕ Ερμιονίδας (Θανάσης Στάικος): Στεφανίδης, Αποστόλου, Νώτης, Παλαιοπάνος, Τριμπόνιας, Παπαϊωάννου, Σελμανάι, Τζιέρης, Σαμαράς, Σκεντεράι, Σαλταπίδας.

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Β. Σούλης, Τσαφταρίδης (55′ Βλάχος), Πολίμος, Μκαρυδημήτρης, Λουμπερδέας, Πολυχρόνης, Μπιτσάκος, Αργυρόπουλος (70′ Κωνσταντακόπουλος), Μαστραντωνάκης (80′ Κωνσταντινόδης), Ελευθεριάδης, Σιαλμάς.

Υποβιβάστηκε η Δόξα Μεγαλόπολης

Η Αχαϊκή αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Ζευγολατιό ισοφαρίζοντας στα τελευταία λεπτά, αλλά η ομάδα της Κορινθίας σώθηκε, αφού η Δόξα Μεγαλόπολης γνώρισε τον διασυρμό από τον Αιολικό στην Μυτιλήνημε σκορ 4-0