Ματς-διαφήμιση για το χάντμπολ ο δεύτερος τελικός!

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται ο ΙΕΚ Ξυνή, που νίκησε 27-26 τον Δούκα στον δεύτερο τελικό της Handball Premier, ίσως στο κορυφαίο αγωνιστικά παιχνίδι της σεζόν με ταχύτητα, φοβερά γκολ και σασπένς.

Στο ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο χάντμπολ του ΟΑΚΑ η ομάδα της Νέας Ιωνίας είχε σε μεγάλη ημέρα τους Αλέξη Αλβανό (11 γκολ) και Γιώργο Παπακυπριανού (6 γκολ), δείχνοντας παράλληλα ψυχραιμία στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Από την άλλη πλευρά ο Δούκας ήταν σαφέστατα πολύ καλύτερος από τον πρώτο τελικό, έχοντας κορυφαίους τους Νταρσουλάντ και Τζηρά (από 7 γκολ), αλλά στο φινάλε του έλειψε το καθαρό μυαλό.
Ο τρίτος τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο 27/5 στις 14:00 στο Δαϊς.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ ήταν κυρίαρχος, καταφέρνοντας τέσσερις φορές να προηγηθεί με τέσσερα γκολ διαφορά, 12-8 (23:34), 13-9 (24:16), 15-11 (27:20), 16-12 (28:10), με τον Αλέξη Αλβανό να είναι ασταμάτητος επιθετικά και τους Παπακυπριανού, Παπαδιονυσίου να δίνουν πολύτιμες βοήθειες στο σκοράρισμα.

Ο Δούκας με δύο γκολ σε ένα λεπτό από τους Μυλωνά και Ντούνη μείωσε σε 16-14 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου και με το ξεκίνημα του δευτέρου έφτασε σε απόσταση αναπνοής (16-15) με τον Νταρσουλάντ.

Ο Γάλλος που ήταν εξαιρετικός επιθετικά με δύο γκολ ισοφάρισε σε 19-19 για τον Δούκα στο 39:32, ενώ ο Ζαμπούνης έβαλε μπροστά τον Δούκα (19-20) στο 40:07 με επιμέρους σκορ 8-3.

Στην συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε γκολ- γκολ με την ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» να έχει προβάδισμα ενός τέρματος.

Στο 52:56 ο Ζαμπούνης έκανε το 24-25 και στην επόμενη φάση ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να σκοράρει (25-25) με καταπληκτική ενέργεια του Παπακυπριανού, ο οποίος στο 55:09 έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (26-25) με νέο δικό του τέρμα. Στο 56:34 ο Κωστακίδης με πέναλτι έγραψε το 27-25 και έτσι με σερί 3-0 οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς με τον Δούκα να σκοράρει μετά από επτά λεπτά (59:02) στο τελικό 27-26 με τον Τζηρά.

Στην τελευταία επίθεση ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ κέρδισε πέναλτι με τον Κεδέρη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ Ν.Ι.- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 7-6, 9-8, 13-10, 16-14 (ημχ.), 18-17, 19-19, 21-21, 23-23, 25-25, 27-26

ΙΕΚ ΞΥΝΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Κωστακίδης 1, Καραμπουρνιώτης, Λαδάκης, Αργυράκης, Γκέρτσος 1, Μελετάκος, Μανιουδάκης, Αλβανός 11, Παπαδιονυσίου 5, Παπακυπριανού 6, Λεωνίδας, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης 1, Κεδέρης 2.

ΑΣΕΔ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραΐτης, Τόμπρος 1, Τζηράς 7, Ζαμπούνης 5, Μανουσέλης, Ντιντερέγγερ, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 2, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς, Νταρσουλάντ 7, Αραπακόπουλος 1, Μυλωνάς 2.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/5-4/5