Με…πυροβολητή τον Giannis και “βράχο” τον Παππά, η Εθνική 83-81 το Μαυροβούνιο

Δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδισε η Εθνική με 83-81 το Μαυροβούνιο στο Βελιγράδι.

Καμία σχέση, με τα προηγούμενα δύο φιλικά στην Πάτρα, δεν είχε αυτό στο Βελιγράδι κόντρα στο Μαυροβούνιο. Η Εθνική δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε τελικά τη νίκη με 83-81.

Όπως αναφέρει το basketblog, το Μαυροβούνιο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-8 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με την Εθνική να απαντάει και να μειώνει σε 14-13, κλείνοντας την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ με 20-18. Δράση στην συνέχεια ανέλαβε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού και έδωσε άλλη ταχύτητα στην Εθνική, η οποία με το τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 2 πόντους, 36-38.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ελλάδα με κύριο πρωταγωνιστή τον ”Greek Freak” πέρασε με 4 μπροστά  (46-50, 28′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εθνική έπαιρνε διαφορές 6-7 πόντων, αλλά πάντα οι Μαυροβούνιοι είχαν απαντήσεις. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά πήγαινε πόντο πόντο και η Εθνική πήρε τελικά δύσκολα τη νίκη με 83-81

Κορυφαίος για την Εθνική ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ με τον Νίκο Παππά(17πόντους) να ήταν άξιος συμπαραστάτης του και καθοριστικός στα τελευταία λεπτά

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-38, 53-59, 81-83

Μαυροβούνιο (Τάνιεβιτς): Βούτσεβιτς 18 (9ρ., 4ασ.), Μιχαΐλοβιτς, Σέχοβιτς 3, Παβλίσεβιτς, Ράντονσιτς 3, Τζουκάνοβιτς 4, Ράις 6, Τοντόροβιτς 3, Τζούρισιτς 5, Ντούμπλιεβιτς 10 (6ρ.), Μπάροβιτς 6, Ιβάνοβιτς 22 (7/9σ.).

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 4, Σλούκας 11 (6ασ.), Παππάς 17 (8/9σ.), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 9, Μάντζαρης, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 1, Μπόγρης, Αντετοκούνμπο Γ. 20 (10/14σ., 9ρ., 3ασ.), Αντετοκούνμπο Θ..