Ήχησαν…καμπάνες στην Εθνική μπάσκετ!

Η Ελλάδα, στο πρώτο δυνατό τεστ ήταν κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα με 93-61 από την Σερβία.

Η Εθνική δεν κοίταξε την Σερβία στα μάτια, βρισκόταν πίσω στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού και τελικά γνώρισε την ήττα με 93-61

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να περάσουν την μπάλα στους ψηλούς, με τον Κούζμιτς και  Μπουρούση να τροφοδοτούνται συνεχώς από τους συμπαίκτες του. Στα πρώτα 5 λεπτά η Σερβία ήταν μπροστά με 9-6. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς στη συνέχεια, πέρασε στο παιχνίδι τον Μαριάνοβιτς, ο οποίος με 4 συνεχόμενους πόντους, ανέβασε την διαφορά στους 7(13-6). Το τέλος της πρώτης περιόδου, βρήκε την Σερβία να προηγείται την Εθνικής με 23-15.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά και με ένα επιμέρους 15-0 (3 τρίποντα, 2 του Μπογκντάνοβιτς και 1 του Μάτσβαν), πήγαν την διαφορά στους 23 (38-15). Η ελληνική ομάδα, εγκλωβίστηκεστην πίεση της Σερβίας και δεν βρήκε σκορ για 4μιση λεπτά. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε την Εθνική πίσω στο σκορ με 45-22

Η συνέχεια και στην τρίτη περίοδο ήταν ανάλογη, με τους Μαριάνοβιτς και Μπογκντάνοβιτς να βρίσκουν λύσεις επιθετικά πηγαίνοντας την διαφορά στους 27 (63-36). Το 66-36, ήταν το σκορ που έκλεισε η περίοδος, με την Εθνική να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στην τελευταία περίοδο, ο Κώστας Μίσσας, άλλαξε την άμυνα του σε ζώνη, αλλά και σε αυτό οι Σέρβοι είχαν απάντηση, πετυχαίνοντας 3 διαδοχικά τρίποντα, στέλνοντας την διαφορά στους 35(75-40). Ο ρυθμός και η κατάσταση του παιχνιδιού δεν άλλαξε με το τελικό 93-61 να αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Σερβία σούταρε με 10/13 τρίποντα!

Εκτός δωδεκάδας έμειναν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο λόγω των ενοχλήσεων που έχει στο γόνατο, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και ο Γιώργος Μπόγρης.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 45-22, 66-36, 93-61

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 8, Μπογκντάνοβιτς 14 (9ασ.), Κάλινιτς 4, Λούτσιτς 13, Μιλοσάβλιεβιτς 4, Μπίρτσεβιτς 4, Στίματς 8, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 7, Γκούντουριτς 8, Γιόβιτς 5, Κούζμιτς 5.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 2, Μπουρούσης 13, Σλούκας 2, Λαρεντζάκης, Παππάς 5, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 9, Αγραβάνης 3, Παπαπέτρου 5, Μήτογλου.