Γκολ και ασίστ στο ντεμπούτο του ο Νεϊμάρ (vids)

Με το καλημέρα άνοιξε λογαριασμό ο Νεϊμάρ στην Παρί Σ.Ζ., έχοντας γκολ κι ασίστ στο ντεμπούτο του κόντρα στη Γκινγκάμπ (0-3). Απίθανο αυτογκόλ!

Το ντεμπούτο του Βραζιλιάνου σούπερ σταρ με την Παρί Σ.Ζ. δεν περιλάμβανε μόνο… τσαλιμάκια, ντρίμπλες και περίτεχνες ενέργειες. Ο νέος “βασιλιάς” του Παρισιού ήταν το πρόσωπο του αγώνα στο εκτός έδρας ματς με τη Γκιγκάμπ για τη 2η αγωνιστική του Σαμπιονά κι έβαλε τη σφραγίδα του στο 0-3 με το οποίο επιβλήθηκε η ομάδα του Έμερι.

Οι γηπεδούχοι άντεξαν για ένα ημίχρονο, με το απίθανο αυτογκόλ του Ικόκο στο 52′ να δίνει το προβάδισμα στην Παρί.

Δέκα λεπτά αργότερα μία έξοχη ασίστ από τον Νεϊμάρ έβγαλε τον Καβάνι απέναντι από τον Γιόνσον για το 0-2. Στο 82′ οι ρόλοι άλλαξαν και ήταν ο Ουρουγουανός αυτός που έστρωσε στον Βραζιλιάνο για να χριστεί σκόρερ και να ξεκινήσει να εξαργυρώνει με το καλημέρα ένα… ελάχιστο μέρος από τα 222 εκατ. ευρώ που κόστισε η μεταγραφή του.