Στάση… Πηγάδια για τον Ολυμπιακό! (βαθμολογία)

Μπορεί να ερχόταν με…φόρα από τις τελευταίες επιτυχίες αλλά και από την ενθουσιώδη ατμόσφαιρα πριν την επιστροφή στους ομίλους του Champions League, ωστόσο η Ξάνθη αποδείχτηκε κάθε άλλο παρά εύκολη λεία!

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν ιδανικά, προηγήθηκαν νωρίς, έχασαν τα άχαστα και στο τέλος πλήρωσαν τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, απέναντι σε μια Ξάνθη που με νύχια και με δόντια άρπαξε το βαθμό (1-1)

Ο Ολυμπιακός έχασε δύο βαθμούς στα Πηγάδια και μπορεί να τα έχει και με την ίδια του την εμφάνιση αλλά και με τον διαιτητή της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν σπουδαίες φάσεις για να «καθαρίσουν» το ματς μετά το 1-0 με τον Ενγκελς και εν τέλει το πληρώνουν με το γκολ του Λισγάρα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δικαίως μπορούν να διαμαρτύρονται για το γεγονός ότι ο σκόρερ της Ξάνθης έπρεπε να είχε αποβληθεί από το 10′, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να πιστεύει στη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο που έχασε μόλις μία σπουδαία φάση σε 45 λεπτά.

το φιλμ της αναμέτρησης στο contra.gr

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά, Ντε Λούκας (72′ Μεχία), Λουσέρο, Κίκε (59′ Ρότσε), Μπρίτο, Γέντρισεκ (81′ Τριάδης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Ρομαό, Ένχελς, Κούτρης, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε, Φορτούνης (76′ Ανδρούτσος), Σεμπά, Μάριν (65′ Καρσελά), Τζούρτζεβιτς (60′ Εμενίκε)