Κύπελλο ΕΠΣ Ημαθίας

Μια γρήγορη ματιά στα ματς της Κυριακής (10/9) στο Κύπελλο Ημαθίας. Ποιοι πέτυχαν τα 28 τέρματα

Με τους 9 υπόλοιπους αγώνες, συνεχίστηκε σήμερα και ολοκληρώθηκε η 1η φάση του Κυπέλλου Ημαθίας για τη σεζόν 2017/2018.

Όπως αναμενόταν, τα τέσσερα ντέρμπι που ανέδειξε η κληρωτίδα, επιβεβαίωσαν τον χαρακτήρα τους και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, ενώ η αναμέτρηση του Σχοινά προκάλεσε…ταχυπαλμίες στους φιλάθλους, καθώς η πρόκριση της τοπικής ομάδας κρίθηκε στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Τρεις αποβολές στο ματς!

Η “τριπλέτα” των ομάδων του νομού στη Γ Εθνική συνεχίζουν στον θεσμό, έχοντας δύσκολο όπως περιμέναμε έργο. Ο πρωταθλητής Μέγας Αλέξανδρος έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του ΓΑΣ Ροδοχωρίου, χάρη στα τέρματα του Κίτσα (εκτέλεση πέναλτι στο 66′) και Καπετάνου, δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Πρόκριση και για τον Φίλιππο Αλεξάνδρειας, με το ρευστό 1-0 κόντρα στη Νίκη Αγκαθιάς, με σκόρερ τον Γιώργο Μυλωνά που…άνοιξε λογαριασμό με την “πράσινη” φανέλα. Πίεσαν οι “ασπρόμαυροι” για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν τον πρόωρο αποκλεισμό από τον θεσμό.

Σπουδαίο ματς και στον Λουτρό, εκεί όπου ο Άρης Παλαιοχωρίου πήρε την πρόκριση χάρη στο τέρμα του Αναστάση. Όμορφο θέαμα από τις δύο ομάδες, αρκετές ευκαιρίες για τους γηπεδούχους που πάλεψαν για την ισοφάριση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Κεραυνός Επισκοπής χρειάστηκε την ημίωρη παράταση για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού ΠΑΟΚ Κουλούρας, μιας ομάδας με πολύ χαμηλό μέσο όρο ηλικίας που θα αγωνιστεί φέτος στη Β Ερασιτεχνική. Χατ-τρικ από τον Χάρη Παραστατίδη, που ουσιαστικά πήρε από το…χεράκι τον Κεραυνό για την πρόκριση στον δεύτερο γύρο.

Πρόκριση τέλος και για Νέα Γενεά Νικομήδειας, ΑΕ Χαρίεσσας, Ατρόμητο Διαβατού και ΑΕΠ Βέροιας, που συμπληρώνουν το παζλ των 20 ομάδων που θα μπουν στην αυριανή κλήρωση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς των σημερινών αγώνων :

Φίλιππος Αλεξάνδρειας – Νίκη Αγκαθιάς  1-0 (26′ Μυλωνάς)

Νέα Γενεά Νικομήδειας – Θύελλα Στενημάχου  6-1 (15′ Μυλωνάς, 34′ Καλφούντζος, 38′-65′-66′-69′ Παπαδόπουλος / 29′ Πρασσάς)

ΑΕ Σχοινά – Αγροτικός Αστέρας Πλατέος  1-1, 3-1 πεν (16′ Δάρλας / 12′ Καραντουλαμάς)

ΠΑΟΚ Κουλούρας – Κεραυνός Επισκοπής  2-2, 2-3 παρ (37′ αυτογκόλ, 90′ Αναστασόπουλος / 70′-87′-98′ Παραστατίδης)

Αριστοτέλης Νάουσας – ΑΕ Χαρίεσσας  1-3 (90′ Γατουρτζίδης / 6΄Καϊσίδης, 52′ Συμεωνίδης, 63′ Δελητζάκης πεν)

Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  2-0 (66′ Κίτσας πεν, 88′ Καπετάνος)

Ολυμπιακός Λουτρού – Άρης Παλαιοχωρίου  0-1 (30′ Αναστάσης)

ΑΕΠ Βέροιας – Εθνικός Ράχης  4-0 (24′ αυτογκόλ, 35′-64′ Παπαδόπουλος, 86′ Σερασκιέρης)

Ολυμπιακός Νάουσας – Ατρόμητος Διαβατού  0-2 (69′ Κοντογιάννης, 78′ Μπαλτζής Β.)

δείτε τα αποτελέσματα του Σαββάτου (9/9) ΕΔΩ και τις ομάδες που θα μπουν στην κληρωτίδα ΕΔΩ