Football League - Μεταγραφές

Το SportsUp για τη νέα Football League : Το ρόστερ και οι μεταγραφές της ΑΕ Σπάρτη

Μετά από αρκετά…σκαμπανεβάσματα μετά τη λήξη της προηγούμενης χρονιάς αλλά και της αβεβαιότητας που υπήρξε στην αρχή του καλοκαιριού, η ΑΕ Σπάρτη βρήκε το δρόμο της και ενισχύθηκε σημαντικά.

Η ομάδα της Πελοποννήσου, στη δεύτερη χρονιά της στη Football League, θα επιδιώξει την καλή πορεία και ότι προκύψει, έχοντας στον πάγκο της τον 52χρονο Παναγιώτη Τζαναβάρα, που γνωρίζει πολύ καλά την κατηγορία, καθώς έχει θητεύσει στο παρελθόν σε Ολυμπιακό Βόλου, Παναιγιάλειο, ΑΕΛ, Νίκη Βόλου, Δόξα Δράμας, Κόρινθο κ.α.

Η ΑΕ Σπάρτη όπως είναι πλέον το όνομα της μετά το Χαρισιακός και ΑΟ Σπάρτης κατά τη διάρκεια των προηγούμενων χρόνων, πήρε το πρωτάθλημα Λακωνίας τις περιόδους 1999-2000, 2000-01 και 2001-02. Αγωνίστηκε στην Δ΄ Εθνική το 2002–03 στον 8ο όμιλο και τερμάτισε στην 5η θέση και την περίοδο 2003–04 τερμάτισε στην 15 θέση και υποβιβάστηκε στην ΕΠΣ Λακωνίας.

Κατέκτησε το πρωτάθλημα την περίοδο 2006–07 και αγωνίστηκε το 2007–08 στον 6ο όμιλο της Δ΄ Εθνικής και τερμάτισε στην 7η θέση. Το 2013–14 μετείχε στα μπαράζ και κατέλαβε τη 2η θέση απο τις 4 ομάδες, χάνοντας με 2-1 απο τον Ερμή Κιβερίου με 2-1 και με μία αναπάντεχη ανατροπή από τον Ερμή, δεχόμενη γκολ στο 95ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1.

Την επόμενη περίοδο κατέκτησε το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Λακωνίας, γεγονός που της έδωσε το δικαίωμα συμμετοχής στο Πρωτάθλημα Πρωταθλητριών ΕΠΣ, όπου ισοβάθμησε αρχικά στον 13ο Όμιλο με τον ΑΟ Κυπαρισσίας, τον οποίο αντιμετώπισε σε αγώνα μπαράζ όπου και επικράτησε, κερδίζοντας έτσι την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Την περίοδο 2015–16, μετείχε στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής με επιτυχία, κατακτώντας την πρώτη θέση και την άνοδο στη Β΄ Εθνική (Football League).