Έπεσαν πάνω σε έναν…σεληνιασμένο Ντιμπάλα! (vid)

Ο Ντιμπάλα έκανε ακόμη μία μαγική εμφάνιση στη Serie A με τη Γιουβέντους και αυτό φάνηκε από τον τρόπο που… χόρεψε τους παίκτες της Τορίνο.

Τορίνο αγωνίστηκε απέναντι στην μεγάλη αντίπαλό της με πάθος και πείσμα, ορισμένες φορές υπέρμετρο με αποτέλεσμα την αποβολή του κεντρικού μέσου Ντανιέλε Μπασέλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα μόλις στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, για γονατιά στα πλευρά του Μίραλεμ Πιάνιτς σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας, ωστόσο η ποιότητα της Γιουβέντους έκανε τη διαφορά όπως αναμενόταν, με τον Αργεντινό Πάουλο Ντιμπάλα να ανοίγει το σκορ στο 16′, με ένα θαυμάσιο σουτ έξω από την περιοχή που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον πολύπειρο τερματοφύλακα της «Γκρανάτα», Σαλβατόρε Σιρίγου.

Στο 40ο λεπτό ήρθε η σειρά του Βόσνιου διεθνούς επιτελικού μέσου να χριστεί σκόρερ, με εντυπωσιακό βολέ επίσης εκτός περιοχής μετά από πάσα του Χουάν Κουαδράδο, το 3-0 διαμόρφωσε ο Βραζιλιάνος αριστερός οπισθοφύλακας Άλεξ Σάντρο, με κεφαλιά – οβίδα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιάνιτς στο 57′, και το τελικό 4-0 ξανά ο Πάουλο Ντιμπάλα, «σπάζοντας» το τεχνητό οφσάιντ των αντιπάλων αμυντικών και αξιοποιώντας την έξυπνη μεταβίβαση του πολύπειρου συμπατριώτη του, Γκονσάλο Ιγκουαΐν, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κάπως έτσι, με αυτή την άνετη εντός έδρας νίκη, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε το «έξι στα έξι» και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος, με 18 πόντους, όσους έχει και η Νάπολι, ενώ η Τορίνο έμεινε για πρώτη φορά «άσφαιρη» και γνώρισε την παρθενική της ήττα στην φετινή Serie A.