Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά Ποδόσφαιρο

Α1 ΕΠΣ Ημαθίας – Δύο ομάδες πλέον με το απόλυτο στις νίκες, μεγάλα ματς σε Παλαιοχώρι και Αγία Μαρίνα (stats 3η αγωνιστική)

Σπουδαίες αναμετρήσεις αλλά και ματς που κρίθηκε από τα ξεκάθαρα φαβορί, περιελάμβανε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στην Α1 Ερασιτεχνική της ΕΠΣ Ημαθίας.

Δύο είναι πλέον οι ομάδες που έχουν το απόλυτο στις νίκες, καθώς ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου άφησε δύο βαθμούς στο ΔΑΚ Νάουσας κόντρα στον Αχιλλέα, σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από δύο αποβολές (Μπαξεβάνος για τους γηπεδούχους, Ασλάνογλου για τον ΓΑΣ), ένα χαμένο πέναλτι (Ουέλινγκτον στο 65′) αλλά και δυνατές μονομαχίες στον αγωνιστικό χώρο.

Μία ακόμη ευρεία νίκη για τη Νίκη Αγκαθιάς, που έφτασε στο 5-1 στη Νικομήδεια κόντρα στην τοπική Νέα Γενεά ενώ ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στο Λιανοβέργι αλλά ήταν άκρως επιθετικός στο δεύτερο, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Άρη Παλαιοχωρίου, η δεύτερη μέσα σε τρεις μέρες μετά το 3-2 του Κυπέλλου με αντίπαλο τον Φίλιππο Μελίκης. Η ομάδα του Γιώργου Απόσογλου είδε τον ΓΑΣ Κοπανού να προηγείται νωρίς αλλά είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το ματς και στο τέλος να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη σε τρία ματς πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακό ματς στην Αγία Μαρίνα, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έπαιξαν ανοιχτά και πρόσφεραν θέαμα στους φιλάθλους. Νικητής ο Μέγας Αλέξανδρος, που προηγήθηκε 3-0 στο 73ο λεπτό αλλά οι “κιτρινόμαυροι” λίγο έλειψαν να φέρουν το ματς στα ίσια, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν το πολύτιμο τρίποντο και πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά το μεσοβδόμαδο ματς Κυπέλλου στην Αγία Βαρβάρα.

Πολύ σημαντικό τρίποντο για την Ποντιακή Νεολαία Αράχου, που παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 50′, πήρε τη νίκη στο Μακροχώρι και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το 0-5 της Τετάρτης με αντίπαλο τον Φίλιππο Αλεξάνδρειας. Σκόρερ για τους “οράνιε” ο Γιόχαν Κρίστο, που αποκτήθηκε πριν από λίγες μέρες από τον Αετό Φούρκας της ΕΠΣ Χαλκιδικής.

Τέλος στον Άγιο Γεώργιο, ο τοπικός Απόλλων τα βρήκε…σκούρα κόντρα στον Ατρόμητο Διαβατού και χρειάστηκε το τέρμα του Γερμάνη στο 65ο λεπτό για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ατρόμητου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερς :

Νέα Γενεά Νικομήδειας – Νίκη Αγκαθιάς  1-5 (70′ Τσιφλίδης / 7′-83′ Ζαρογιάννης πεν, 21′ Παντελίδης, 45′ Τριανταφυλλίδης, 76′ Αντωνίου)

Μακροχώρι – Ποντιακή Νεολαία Αράχου  0-1 (79′ Κρίστο)

Απόλλων Αγίου Γεωργίου – Ατρόμητος Διαβατού  1-0 (65′ Γερμάνης)

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας – ΑΕ Χαρίεσσας  3-2 (3′-39′ Ντόγος, 73′ Κελεσίδης / 74′ Ιωαννίδης Ζ., 80′ Δελητζάκης)

Άρης Παλαιοχωρίου – ΓΑΣ Κοπανού  2-1 (53′ Γιοβανόπουλος Κ., 78′ Μιχαηλίδης / 14′ Ντέλλας)

Δόξα Λιανοβεργίου – ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας  1-4 (79′ Τζέπης πεν / 23′ Αργυρόπουλος, 62′-90′ Κίτσας Θ., 64′ Πατατούκας)

Αχιλλέας Νάουσας – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  0-0

Ρεπό : Κεραυνός Επισκοπής