Ξάνθη από…μπετόν, έβαλε φρένο στην ΑΕΚ με 9 παίκτες! (βαθμολογία)

Δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς στα Πηγάδια άφησε η ΑΕΚ κόντρα στη γενναία Ξάνθη (1-1).

Οι ακρίτες προηγήθηκαν, στη συνέχεια έμειναν με 9 παίκτες και λύγισαν στο 88′ όταν ισοφάρισε ο Βράνιες! Έπεσε στην 2η θέση η Ένωση, παρά τη μεγάλη προσπάθειά της σ’ όλο το 90λεπτο!

Τα πρώτα λεπτά του ματς έδιναν την εντύπωση ότι η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, είτε με τα κόρνερ που κέρδισε είτε με την κεφαλιά του Σιμόες που έφυγε λίγο άουτ. Δυνατά, όμως, μπήκε και η Ξάνθη. Οχι για να παίξει επιθετικά για το γκολ αλλά για να παίξει δυνατά σε όλα τα μαρκαρίσματα. Αυτό είχε ως συνέπεια αφενός να μην έχει ρυθμό το ματς, αφού υπήρχαν συνεχώς διακοπές για φάουλ, αφετέρου να εκνευριστούν οι Κιτρινόμαυροι. Ετσι, μάλλον δεν ήταν έκπληξη το γεγονός ότι το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης πέρασε χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση. Μόνο φάουλ, νεύρα, κίτρινες κάρτες και λάθη.

το φιλμ της αναμέτρησης στο gazzetta.gr

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Μεχία, Ντε Λούκας, Λουσέρο, Κίκε (64′ Γέντρισεκ), Μπρίτο (75′ Σιλά), Ρότσε (59′ Σβάρνας)

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο (65′ Λόπες), Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (76′ Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (69′  Κλωναρίδης), Λιβάγια, Μάνταλος, Αραούχο