Από την κόλαση στον παράδεισο ο Παναθηναϊκός! (βαθμολογία)

Ένα ματς ρουτίνας έγινε… ροντέο και ο Παναθηναϊκός πήρε μία ανέλπιστη, όπως εξελίχθηκε το ματς, νίκη επί της ΑΕΛ. Οι πράσινοι προηγήθηκαν αλλά εν συνεχεία ισοφαρίστηκαν και έμειναν με 9 παίκτες πριν λυτρωθούν με τον Χίλιεμαρκ στις καθυστερήσεις. Ακυρώθηκε κανονικό γκολ της ΑΕΛ στο 1-1!

Σε ένα τρελό ματς στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την ανέλπιστη νίκη με 2-1 κόντρα στην ΑΕΛ, αν και ολοκλήρωσε το ματς με 8 παίκτες μετά από δύο αποβολές και έναν τραυματισμό! Όπως αναφέρει το contra.gr, οι άνθρωποι της ΑΕΛ φωνάζουν για φάσεις που έκριναν το ματς, όπως το γκολ του Περόνε στο φινάλε που ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, είχε έξι φάσεις για γκολ, κατοχή στο 65%, ενώ από την άλλη η ΑΕΛ δεν είχε ούτε ένα σουτ στην εστία του Βλαχοδήμου. Στην επανάληψη όμως το παιχνίδι έγινε… ροντέο.

Αρχικά στο 50′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε κράτημα του Μολέντο μέσα στην περιοχή, σε μια δύσκολη φάση για τον ρέφερι, κάτι που ανάγκασε τον Αλέξη Κούγια να βγάλει… ανακοίνωση. Ο Βιγιαφάνιες με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-0 κι ενώ όλα κυλούσαν ομάδα, στο 77′ ο Σιλά άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα και ένα λεπτό αργότερα ο Περόνε με κεφαλιά ισοφάρισε για την ΑΕΛ.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού φάνηκαν να χάνουν τον έλεγχο, με τον Άλτμαν να κλωτσάει αντίπαλό του εκτός φάσεις, μόλις δύο λεπτά αφού είχε περάσει στο ματς. Αποβλήθηκε και άφησε τους “πράσινους” με εννέα. Η ΑΕΛ πέτυχε γκολ με τον Περόνε στο 90′, όμως ο βοηθός διαιτητή είδε… οφσάιντ και εξόργισε τους βυσσινί ακυρώνοντας το τέρμα. Κι έτσι στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός, με τον Χίλιεμαρκ, τον καλύτερο παίκτη του στο παιχνίδι, έκανε το 2-1 και πήρε το ανέλπιστο τρίποντο, με τον κόσμο να τρελαίνεται!

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Μολίνς (86′ Μουνιέ), Χίλιεμαρκ, Λουντ (90′ + 1′ Ρέις), Βιγιαφάνιες (81′ Άλτμαν), Κουρμπέλης, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Σιλά, Μολέδο, Κουλιμπαλί

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Ναζλίδης (90′ + 2′ Γιαννιτσάνης), Ντέλετιτς (88′ Λαγός), Ζίζιτς, Γουάλας, Ρέντζας, Αγκάνοβιτς (68′ Περόνε), Μασούρας, Φάρκας, Άντονι, Λεοζίνιο