Εξαιρετική εμφάνιση για τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Δύσκολη νίκη πέτυχε στην Βέροια ο ΠΑΟΚ. Επικράτησε του μαχητικού Φιλίππου με 22-24 σε ένα ματς που ήταν σε όλη του την διάρκεια ντέρμπι.

Όπως αναφέρει το hatzi-handball.blogspot.gr, μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο τέταρτο, ο Φίλιππος εκμεταλλεύτηκε την δυστοκία του ΠΑΟΚ και προηγήθηκε με 10-6 στο 24′.

Ο ΠΑΟΚ όμως ανέκαμψε και στο 30′ ισοφάρισε (10-10) με την Στοϊκόφσκα. Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 12-15 στο 39′. Ο Φίλιππος απάντησε και ισοφάρισε στο 43′ με την Γεωργιάδου. Μέχρι το 50′ το ματς κύλησε γκολ – γκολ αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ

ξέφυγε 19-22 στο 55′ και 20-24 στο 58′. Ο Φίλιππος μείωσε με δυο γρήγορα γκολ σε 22-24 στο ίδιο λεπτά αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΠΑΟΚ 22-24

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-5, 6-5, 7-5, 10-7, 11-10 (ημ) 12-13, 12-15, 15-16, 17-18, 19-22, 22-24.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γιώργος Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώμνη, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Μ. Παπαδοπούλου 5, Ανθίτση, Καραχαρίση 5, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 3, Καλμουκίδου 3, Μπατζαρακούδη 5, Γεωργιάδου 1, Σ. Θεοδοσοπούλου, Νούσια, Στεφανίδου, Πιτούλια

ΠΑΟΚ (Χρήστος Τζουβάρας): Νούλα 6, Μάστακα 4, Χατζηπαρασίδφου, Γκάτσιου 1, Τσιομπάνου 4, Προκοπίδου 3, Μούρνου 5, Σεραφίμοβα, Στοϊκόφσκα 1, Νίκολιτς, Σελεμίδου, Καβαζοπούλου, Παναγιωτίδου, Τζούρισιτς, Σαμολαδά, Γκρίτζαλη

Διαιτητές: Αναστασίου – Μπουγιάκας Δίλεπτα: 1-7 Πέναλτι: 2/4 – 5/6