Πραγματοποιήθηκε σήμερα (22/10) η πρώτη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής Γυναικών.

Η φετινή κατηγορία περιλαμβάνει 4 ομίλους, από τους οποίους οι ομάδες που τερματίσουν στην πρώτη θέση θα ανέλθουν στην Α Εθνική ενώ οι τέσσερις τελευταίες ανά όμιλο, θα υποβιβαστούν στη Γ.

Στον όμιλο του Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας (2ο) η ομάδα που θα κατακτήσει την 1η θέση θα αγωνιστεί σε αγώνα νοκ άουτ με την 3η της βαθμολογίας και η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα 2ου-4ου που επίσης είναι νοκ άουτ.

Η ομάδα που καταφέρει να επικρατήσει και σε αυτόν τον αγώνα θα προβιβαστεί στην Α Εθνική.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας : 

1ος όμιλος

Πανσερραϊκή – Ροδόπη  ’87  5-1

Μέντεκας Καλαμαριάς – Άγιος Γεώργιος Κρήνης  1-4

Βασίλισσα Θράκης – Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου  1-1

Βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Δ Β
1 Πανσερραϊκή 1 1 0 0 5 1 4 3
2 Άγιος Γεώργιος Κρήνης 1 1 0 0 4 1 3 3
3 Βασίλισσα Θράκης 1 0 1 0 1 1 0 1
4 Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου 1 0 1 0 1 1 0 1
5 Μέντεκας Καλαμαριάς 1 0 0 1 1 4 -3 0
6 Ροδόπη ’87 1 0 0 1 1 5 -4 0

2ος όμιλος

Νεφέλες Πιερίας – Μαγνησιακός  3-2

Προοδευτική Περάματος – Αμαζόνες Θεσπρωτίας  3-0

Ρεπό : Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας

Βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Δ Β
1 Προοδευτική Περάματος 1 1 0 0 3 0 3 3
2 Νεφέλες Πιερίας 1 1 0 0 3 2 1 3
3 Αγρ.Αστ.Αγ.Βαρβάρας 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Μαγνησιακός 1 0 0 1 2 3 -1 0
5 Αμαζόνες Θεσπρωτίας 1 0 0 1 0 3 -3 0

3ος όμιλος

Ίκαρος Πετρωτού – Πήγασος Θριασίου  0-2

Καρυάτιδες Σπάρτης – Ολυμπιάδα Υμηττού  4-5

Αγία Παρασκευή – Άρης Κορίνθου  8-2

Πανηλειακός – Άβαντες Χαλκίδας  3-0

Βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Δ Β
1 Αγία Παρασκευή 1 1 0 0 8 2 6 3
2 Πανηλειακός 1 1 0 0 3 0 3 3
3 Πήγασος Θριασίου 1 1 0 0 2 0 2 3
4 Ολυμπιάδα Υμηττού 1 1 0 0 5 4 1 3
5 Καρυάτιδες Σπάρτης 1 0 0 1 4 5 -1 0
6 Ίκαρος Πετρωτού 1 0 0 1 0 2 -2 0
7 Άβαντες Χαλκίδας 1 0 0 1 0 3 -3 0
8 Άρης Κορίνθου 1 0 0 1 2 8 -6 0

4ος όμιλος

Εργοτέλης – ΓΣ Βριλησσίων  1-1

Φοίνικας Αγίας Σοφίας – Αθηναϊκή Αγίου Δημητρίου  1-1

Τριαντών Ιαλυσού – Διαγόρας Ικαρίας  0-0

Βαθμολογία

ΑΓ Ν Ι Η ΓΥ ΓΚ Δ Β
1 Εργοτέλης 1 0 1 0 1 1 0 1
2 ΓΣ Βριλησσίων 1 0 1 0 1 1 0 1
3 Φοίνικας Αγίας Σοφίας 1 0 1 0 1 1 0 1
4 Αθηναϊκή Αγ.Δημητρίου 1 0 1 0 1 1 0 1
5 Τριαντών Ιαλυσού 1 0 1 0 0 0 0 1
6 Διαγόρας Ικαρίας 0 0 1 0 0 0 0 1