Α ΕΠΣ Ημαθίας - Στατιστικά

“Μοναξιά” στην κορυφή για τη Νίκη Αγκαθιάς, ματς ακατάλληλα για…καρδιακούς σε Διαβατό και Άγιο Γεώργιο! (σκόρερς, 6η αγωνιστική)

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από σήμερα η Νίκη Αγκαθιάς, που εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας και αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην ουραγό Δόξα Λιανοβεργίου, την οποία φιλοδώρησε με 8 τέρματα (χατ-τρικ ο Λάζαρος Τριανταφυλλίδης) και παράλληλα σημείωσε το 6×6 από το ξεκίνημα της σεζόν.

Την ίδια ώρα, ο ΓΑΣ Ροδοχωρίου μείωσε τη διαφορά του από την τρίτη Ποντιακή Νεολαία Αράχου στον έναν βαθμό, χάρη στη σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση επί των “οράνιε”, οι οποίοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Το γκολ του Μαγγίζη ήταν αυτό που έκρινε τον νικητή, με τους γηπεδούχους να τα έχουν με την τύχη τους, καθώς σημάδεψαν τρεις φορές το δοκάρι των “κιτρινομπλέ”. Απώλεια για την ομάδα του Δημήτρη Χαλκιά  ο Γιώργος Κασαπίδης, ο οποίος χτύπησε και αντικαταστάθηκε μόλις στο 10ο λεπτό.

Σπουδαία νίκη με ανατροπή και για την ΑΕ Χαρίεσσας, που είδε τον ΓΑΣ Κοπανού να προηγείται λίγο πριν το δεκάλεπτο, αλλά χάρη σε ένα εκρηκτικό δίλεπτο (63′-64′) έφερε…τούμπα το ματς και πήρε το τρίτο φετινό τρίποντο. Τέταρτη ήττα σε έξι ματς για τους “κιτρινόμαυρους” του Χρήστου Χατζηδάκη, που βρίσκονται στη 12η θέση με 4 βαθμούς.

Μεγάλο “διπλό” για τη Νέα Γενεά Νικομήδειας στην Επισκοπή, σε ένα ματς με δραματική εξέλιξη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, με τους “κιτρινόμαυρους” να κάνουν την ανατροπή μέσα σε 20 λεπτά(!), σκορ το οποίο παρέμεινε αναλλοίωτο και στο δεύτερο μέρος.

Νίκη στις καθυστερήσεις για τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας, σε ένα ματς “γκραν-γκινιόλ”. Ο Απόλλων Αγίου Γεωργίου είχε περίσσιο πάθος, έπαιξε για τη νίκη κόντρα στη γειτονική ομάδα όμως τα γκολ του Νιογκάνα και του Φράγγη στης καθυστερήσεις, έδωσαν το τρίτο τρίποντο στους “κυανόλευκους”.

Το ματς της ημέρες όμως ήταν αυτό ανάμεσα στον Ατρόμητο Διαβατού και τον Αχιλλέα Νάουσας! Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από τη δεύτερη φετινή νίκη, όμως το γκολ του Ορφανίδη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Αχιλλέα, που σε ένα ακόμη παιχνίδι προβλημάτισε με την απόδοση του.

Τέλος στο Μακροχώρι, η τοπική ομάδα και ο Άρης Παλαιοχωρίου μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6η αγωνιστικής και οι σκόρερς :

Κεραυνός Επισκοπής – Νέα Γενεά Νικομήδειας  2-3 (6′ αυτογκόλ, 14′ Παραστατίδης / 11′-34’Παπαδόπουλος, 32′ Παγγούρας)

Απόλλων Αγίου Γεωργίου – Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας  0-2 (90′ Νιογκάνα, 90+ Φράγγης)

Μακροχώρι – Άρης Παλαιοχωρίου  1-1 (73′ Παπακωνσταντίνου Δ. / 21′ Ατανάσοφ)

Νίκη Αγκαθιάς – Δόξα Λιανοβεργίου  8-0 (1′-23′-58′ Τριανταφυλλίδης, 12′ Αντωνίου, 21′ Στυλίδης, 50′-63′ Σιδηρόπουλος, 81′ Βούλγαρης)

Ποντιακή Νεολαία Αράχου – ΓΑΣ Ροδοχωρίου  0-1 (58′ Μαγγίζης)

Ατρόμητος Διαβατού – Αχιλλέας Νάουσας   3-3 (40′ Πάτρας Κ., 63′ Πάτρας Ρ., 81′ Βασιλείου / 23′ Μπράτσης πεν, 38′ Παρθενόπουλος πεν , 90+ Ορφανίδης)

ΑΕ Χαρίεσσας – ΓΑΣ Κοπανού  2-1 (63′ πεν Δελητζάκης, 64′ Λύτης / 9′ Οικονόμου Χ.)

Ρεπό : ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας