Φίλιππος Βέροιας – ΑΟΚ Βέροιας 67-73

Σπουδαία νίκη με ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΟΚ Βέροιας, καθώς αφενός μεν προήλθε κόντρα στον συντοπίτη Φίλιππο και αφετέρου είναι η πρώτη για τους “λύκους” στη φετινή Γ Εθνική.

Η ομάδα του Θωμά Τούσα, χάρη σε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε με 73-67 του Φίλιππου Βέροιας και έδωσε χαρά στους φίλους της ομάδας που παρακολούθησαν το σημερινό παιχνίδι παρέα με αυτούς του συντοπίτη.

Ο τυπικά γηπεδούχος Φίλιππος είχε το προβάδισμα για 30 και πλέον λεπτά, όμως τόσο λόγω της αστοχίας όσο και της εξαιρετικής παρουσίας των “κυανολεύκων” (σημείωσαν 31 πόντους στο τελευταίο 10λεπτο και δέχτηκαν μόλις 12), η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά του ΑΟΚ.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχος ο Κοθράς, που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο παίκτης – κλειδί της σαφής υπεροχής τους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Σουτζόπουλος.

Για τον ΑΟΚ, καθοριστικοί ήταν οι πόντοι των Γκανά και Τρομπούκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαυρίδης, που έφτασε τους 19.

Δεκάλεπτα : 23-14, 40-30, 54-42, 67-73

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Κοθράς 20 (2), Μόρας 8, Τσιαγκλάκανος 4 (1), Παραπούρας 8 (1), Σουτζόπουλος 19, Μαρκόπουλος 7 (2), Καβαργύρης 1.

ΑΟΚ Βέροιας (Τούσας): Τρουμπούκης 8, Ουσουτζόγλου 3 (1), Σισμάνης 6, Γκανάς 6 (2), Βλάχος 11 (1), Μαυρίδης 19 (1), Γιαννόπουλος 6, Καπνάς, Λέφας 8, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 6.