Επική πρόκριση της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου!

Η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαία νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 73-69, με την “Ένωση” να προκρίνεται στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μετά από 17 χρόνια.

Το τελικό 73-69 επί του Παναθηναϊκού, όντας τυπικά γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ, της έδωσε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στις 17 Φεβρουαρίου στα Δύο Αοράκια στο Ηράκλειο. Αυτό που περιμένει τώρα είναι ο αντίπαλός της από την αναμέτρηση Άρης- Ολυμπιακός που αρχίζει στις 18.30.

Αν κάθε εύστοχο σουτ έφερνε πανηγυρισμούς που αντιστοιχούν κανονικά σε γκολ, δεν ήταν τυχαίο στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας, με κακές επιλογές πολλές φορές και χωρίς καν η μπάλα να κυκλοφορήσει. Το αποτέλεσμα; Η ΑΕΚ μέτρησε με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου 11/38 σουτ εντός πεδιάς (3/10 τρίποντα) και ο Παναθηναϊκός 9/31 (1/9 τρίποντα). Κοινώς 29% ποσοστό ευστοχίας και για τις δύο ομάδες. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που χαρακτηρίστηκε και από τη δύναμη.