Ευρεία νίκη του Φίλιππου Βέροιας στην Πτολεμαΐδα

Ευρεία εκτός έδρας νίκη (58-91) πέτυχε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Φιλίππου Βέροιας επί τους ΑΠΣ Αρίων Πτολεμαΐδας για την 4η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής (3ος όμιλος).

Το συγκρότημα του Δημήτρη Γκίμα έδειξε από την αρχή ότι ήθελε την νίκη και από νωρίς πήρε διαφορά έξι πόντων (10-16 στο 8′) την οποία διατήρησε εως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. (12-18)

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος επέβαλε το ρυθμό του και αύξησε την διαφορά στο 18′ στους 11 πόντους (27-38) για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 31-43.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκίμα είχε τον πλήρη έλεγχο με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν ακόμη περισσότερο την διαφορά και στο 29′ ήταν μπροστά στο σκορ με 45-59 ενώ με ένα σερί 0-6 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +20 (45-65).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 26’ στους +27 πόντους (54-81) και λίγο αργότερα στους +33 (58-91). Σκόρ με το οποίο τελείωσε και το παιχνίδι δίνοντας έτσι στο Φίλιππο Βέροιας τους δυο βαθμούς της νίκης.

Δεκάλεπτα : 12-18, 31-43, 45-65, 58-91

Διαιτητές : Αγραφιώτης Ι. – Τσούλης

ΑΠΣ Πτολεμαϊδα (Κυρατζής): Κλασίδης 5(1), Σειντής, Καλομενίδης 4, Εσπερίδης, Αργυρόπουλος, Τσολάκης 8, Σαχπαζίδης 6(2), Πανίδης 8, Πουτούκης, Αθανασιάδης 3, Σαρής 22(3), Μαστροδημήτρης 2.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης) : Κοθράς 15(1), Μόρας 2, Τσιαγκλάκανος 17(3), Παραπούρας 17(4), Σουτζόπουλος 34, Καντάρκος 4, Τόκας Α, Τόκας Π, Ποταμόπουλος, Τσεσμετζίδης, Μαρκόπουλος, Καβαργύρης 2.