Η Μπάρτσα δεν αφήνει το φετινό πρωτάθλημα να της ξεφύγει! (vid)

Οι «νυχτερίδες» και ο διαιτητής πήγαν να πιουν… το αίμα της Μπαρτσελόνα, όμως μία μαγική μπαλιά του Μέσι και ένα ιδανικό τελείωμα του Τζόρντι Άλμπα, διατήρησαν το αήττητο των Καταλανών στην έδρα της Βαλένθια (1-1).

Έμοιαζε να βρίσκεται στα σχοινιά και η άμμος στην κλεψύδρα είχε λιγοστέψει απελπιστικά. Η Βαλένθια είχε ηθικό στα ουράνια και το κοινό του «Μεστάγια» ξελαρυγγιαζόταν σε κάθε φάση. Με εξαίρεση ένα σουτ του Λουίς Σουάρες, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν απούσα στο δεύτερο ημίχρονο και η πρώτη ήττα της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα, έμοιαζε πιο κοντά από ποτέ.

Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στον πλανήτη. Αυτή τη φορά δεν σκόραρε, αλλά αποφάσισε να δημιουργήσει. Ο Λιονέλ Μέσι με μαγική μπαλιά οκτώ λεπτά πριν το τέλος «είδε» την κίνηση του Τζόρντι Άλμπα, εκείνος πλάσαρε καλύτερα κι από επιθετικό και με το γκολ του πρώην παίκτη της Βαλένθια, η Μπαρτσελόνα απέδρασε με το 1-1 και διατήρησε το +4 από τις «νυχτερίδες».