Εξαιρετικός μετά από καιρός ο Πλατανιάς, αλλά ο Ατρόμητος τη νίκη! Εντυπωσιακό γκολ ο Βασιλακάκης! (βαθμολογία)

Γίνεται να νικά μία ομάδα 3-1 εκτός έδρας και ο MVP να είναι ο… τερματοφύλακας. Γίνεται! Ο Γιαννιώτης έσωσε τον Ατρόμητο από τα πολύ χειρότερα και στη συνέχεια οι Περιστεριώτες έφτασε στο 3-1 επί του Πλατανιά με δύο γκολάρες του Βασιλακάκη.

Κι όμως, σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο πρωτάθλημα, ο Πλατανιάς ολοκληρώνει με άδεια τα χέρια την προσπάθειά του, αλλά κι έχοντας υποστεί μια νέα βαριά ήττα. Ουσιαστικά, όλα θα μπορούσε να πει κανείς, κρίθηκαν στο πέναλτι που έχασε ο Μπούντνικ, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει στη δεξιά του γωνία. Είναι η φάση του 46ου λεπτού, με το που έχει ξεκινήσει δηλαδή το β’ μέρος, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου αποδείχτηκε πως δεν θεωρείται τυχαία ένας από τους καλύτερους στη Σούπερ Λιγκ.

Από εκεί και πέρα, τα πράγματα γύρισαν τούμπα, με τον Ατρόμητο όχι απλά να ισοφαρίζει, αλλά να φτάνει και σε τρία γκολ, παίρνοντας μια νίκη, εν πολλοίς ίσως και απρόσμενη με βάση το πώς κυλούσε το παιχνίδι…

Ουσιαστικά, με σ’ ένα τέταρτο, ο Ατρόμητος σφράγισε τη νίκη του στα Περβόλια, σκοράροντας το 1-1 στο 61’ με ένα απίστευτο γκολ με ψαλιδάκι το οποίο πέτυχε ο Βασιλακάκης. Στο 71’ ακολούθησε το 1-2 από τον Ουάρντα κι αφού προηγήθηκε μία  απίστευτη “γκέλα” από Στάμου, Βάντερσον που… τράκαραν μεταξύ τους. Το τελικό 1-3 έγραψε με νέο εξαιρετικό γκολ ο Βασιλακάκης στο 76’.

Ο Πλατανιάς που έκανε το καλύτερο α’ ημίχρονο στο πρωτάθλημα, είχε προηγηθεί με το πλασέ του Ενσικουλού στο 22’…

το φιλμ της αναμέτρησης στο athlitiko.gr

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Στάθης, Ντικαμονά (87’ Ουές), Στάμο, Βάντερσον, Αγγελόπουλος, Δημούτσος (76′ Παπανικολάου), Κοροβέσης, Ντεβέσα (59′ Στανισάβλιεβιτς), Ενσικουλού, Μπούντνικ.

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Ούμπιδες (46′ Μπουσουλάτζιτς), Μάντσον (83′ Καρασαλίδης), Ντιγκινί, Βασιλακάκης, Ουάρντα (90′: Μενσά), Ντάουντα.