Επιτυχιών συνέχεια για τον Φίλιππο Βέροιας!

Μεγάλη νίκη, με σκορ 91-67, πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας” όπου αντιμετώπισε την αντίστοιχη της Νίκης Βόλου για την 9η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-19, στην συνέχεια δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους, που αν και πάλεψαν δεν κατάφεραν να αντέξουν στην πολύ καλή άμυνα αλλά και τις επιθετικές ενέργειες των παικτών της Βέροιας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο 10′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-19, στο 16′ το σκορ ήταν 29-28 υπέρ του Φιλίππου.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να “κτισουν” σιγά σιγά μια διαφορά που ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο έχει μεγαλύτερη (65-41 στο 29′).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Φίλιππος πήρε την πολύτιμη νίκη με 91-67.

Δεκάλεπτα :18-19, 42-37, 68-47, 91-67

Διαιτητές : Τσοκόλης και Λουλουδιάδης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας) : Τόκας Π, Τόκας Α., Βάλλιος 8(1), Τσιακλάγκανος 16(1), Μαρκοπουλος 2, Καβαργύρης, Κοθράς 28(5), Παραπούρας 12(4), Σουτζόπουλος 22(1), Καντάρκος 3.

Νίκη Βόλου (Πρέκας – Τύμπας): Διγενής, Παπαζήσης 2, Γεωργίου 15(2), Αναγνωστόπουλος 5(1), Κουτίνας 21(4), Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 8(2), Αγάλου-Λωρίτης, Παπακώστας 7, Καφάσης, Τοκατλίδης 2.