[Γ Εθνική, 2ος όμιλος] ΦΑΣ Νάουσα – ΑΕ Καρίτσας 1-0 (photos+vid)

Πολύ σημαντική νίκη, τόσο από βαθμολογικής άποψης όσο και ψυχολογικής, σημείωσε σήμερα ο ΦΑΣ Νάουσα!

Μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, το τέρμα του Νίκου Περηφανόπουλου στο 81ο λεπτό φέρνει του Ημαθιώτες στην 6η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, σε αντίθεση με τους Πιερείς που “καθηλώθηκαν” στη 14η και θα χρειαστεί σημαντική προσπάθεια μετά τις γιορτές αν θέλουν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Το σημερινό ματς στο ΔΑΚ Νάουσας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τον ΦΑΣ, με τον Βασίλη Ασλανίδη να κάνει ιδανικό ντεμπούτο στον “κυανόλευκο” πάγκο. Όπως θα δείτε παρακάτω στο φιλμ του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν 16(!) τελικές, δείγμα της τεράστιας πίεσης που άσκησαν στα καρέ του Βασιλειάδη, ο οποίος ήταν εξαιρετικός και έδειξε το σπουδαίο ταλέντο του.

Από την άλλη, η ΑΕΚ απείλησε ελάχιστα και προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους στα μετόπισθεν. Το τέρμα όμως του Περηφανόπουλου στο 81′ τους έφερε προ της 8ης φετινής ήττας και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της συνάντησης, “σφράγισε” το τελικό 1-0.

Την Τετάρτη 13/12, στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, ο ΦΑΣ Νάουσα θα αγωνιστεί στον Εύοσμο με αντίπαλο τον Αγροτικό Αστέρα, ενώ η ΑΕ Καρίτσας θα υποδεχτεί στην έδρα της τον ουραγό Καμπανιακό.

το φιλμ της αναμέτρησης

8′ Καλό σουτ του Χατζόπουλου, ο Βασιλειάδης απέκρουσε σε κόρνερ.

9′ Πλασέ του Μουρίκι, η μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

19′ Σουτ του Κυζιρίδη, λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βασιλειάδη.

21′ Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Κυπαρίσσης βγήκε απέναντι από τον Γρηγοριάδη ο οποίος όμως πρόλαβε τον επιθετικό της ΑΕΚ.

22′ Σουτ του Χατζόπουλου, ο Βασιλειάδης και πάλι σε ετοιμότητα.

43′ Εκτέλεση κόρνερ του Κυζιρίδη, ο Μουρατίδης έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, ο Βασιλειάδης εντυπωσιακά σε κόρνερ.

45′ Και πάλι μετά από κόρνερ, ο Περηφανόπουλος αυτή τη φορά έκανε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

49′ Σουτ του Κωτσόπουλου εκτός περιοχής, άουτ.

52′ Και πάλι ο Κωτσόπουλος προσπάθησε από καλή θέση, ο Βασιλειάδης το…χαβά του, απέκρουσε κόρνερ

59′ Σουτ του Μουρίκι, μπλόκαρε ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

60′ Πλασέ του Κυπαρίσση από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Γρηγοριάδη.

62′ Σουτ του Κυζιρίδη από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

69′ Σουτ του Ζούρκου από πλάγια θέση, ο Βασιλειάδης είπε “όχι”

75′ Σέντρα του Ζούρκου, κεφαλιά του Κωτσόπουλου, σε κόρνερ ο απροσπέλαστος Βασιλειάδης.

79′ Κάθετη πάσα του Κυζιρίδη για τον Κωτσόπουλο, ο τελευταίος μπήκε από πλάγια θέση αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΚ έπεσε σωτήρια στα πόδια του και μπλόκαρε.

80′ Συνδυασμός Ντινόπουλου-Κωτσόπουλου, σουτ του τελευταίου, νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Βασιλειάδη σε κόρνερ.

81′ ΓΚΟΛ! Σέντρα του Κωτσόπουλου, η μπάλα μετά από κόντρες έφτασε στον Περηφανόπουλο, ο οποίος με πλασέ νίκησε για πρώτη και μοναδική φορά τον Βασιλειάδη! (1-0)

84′ Πλασέ του Ντινόπουλου, με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ ο Βασιλειάδης.

δείτε φωτογραφίες στο inaoussa.gr

ΦΑΣ Νάουσα : Γρηγοριάδης, Ζούρκος, Τζημογιάννης, Μουρατίδης, Περηφανόπουλος, Μαντώς (79′ Τόσιος), Μουρίκι, Κυζιρίδης, Παντζαρτζίδης (84′ Καψάλης), Χατζόπουλος (66′ Ντινόπουλος), Κωτσόπουλος (90+3′ Νίκου)

ΑΕ Καρίτσας : Βασιλειάδης, Λυκούργος, Φουρκιώτης, Μπουτογιάννης, Τασίδης (70′ Δαλαμήτρας), Τσιώμης, Νταντίνης, Κωστόπουλος (79′ Μαυρίδης), Κυπαρίσσης, Κυρτέγος, Ταρασίδης