Ο Πλαβούκος “πάγωσε” τις Σέρρες στο 93′!

Σε ένα ματς που φαινομενικά ήταν δικό του, ο Πανσερραϊκός κατάφερε για ακόμη μία φορά να αποδειχθεί ιδανικός αυτόχειρας και να υποχρεωθεί σε ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας.

Στο πρώτο ματς του 2018, οι Θεσσαλοί άφησαν με την απορία τους Σερραίους καθώς στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πλαβούκος με… buzzer beater εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ρίστιτς και πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του την ώρα που το Δημοτικό γήπεδο Σερρών έμοιαζε να «παγώνει» από την απίστευτη εξέλιξη του αγώνα.

Οι Σερραίοι όντας καλύτεροι σε όλη την διάρκεια, με μεγαλύτερη διάθεση και ενέργεια, πέραν του γκολ του Πόζογλου στο 9ο λεπτό, έχασαν πολλές κλασσικές ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς, έχοντας μοιραίο τον πολλές φορές λυτρωτή Δημήτρη Γκούρτσα, ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 61΄ και βάση του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου… το πλήρωσαν την χειρότερη στιγμή, στην τελευταία φάση του αγώνα και δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο serressport.gr

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ : Ρίστιτς, Τσαμούρης, Τσελεπίδης, Στέβιτς, Ιωαννίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιμίκας, Ρούτσης(80΄ Σιάκκας), Πόζογλου(90+1΄ Βοσκόπουλος), Δούμτσος, Γκούρτσας

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ : Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωράκης, Ρουσάκης, Καρίκι, Σταματάκης, Σουντούρα, Πλαβούκος, Χατζάρας(71΄ Κονέ), Μπιτέλης, Τζέκος(81΄ Παπαευθυμίου)