Μεταγραφές

Νέα… παράσταση Μάνου και 3-0 με μπαλάρα ο ΟΦΗ! (βαθμολογία)

Με τον Δημήτρη Μάνο να πετυχαίνει το γκολ της χρονιάς και παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, ο ΟΦΗ διέσυρε τη Δόξα Δράμας με 3-0.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος διατήρησε το 3-5-2 από την στιγμή που αυτό το σύστημα του έχει «βγει» με τους Φαζό, Κομεσίδη, Ποτουρίδη να αποτελούν την τριάδα των στόπερ, τους Μπολάκη – Κοιλιάρα στα άκρα, τους Νάστο, Παπαστεριανό, Λεάλ στον άξονα και τους Κουτσιανικούλη, Μάνο στην επίθεση.

Η Δόξα Δράμας εμφανίστηκε στο γήπεδο μόνο στα πρώτα δέκα λεπτά όπου με πρέσινγκ ψηλά στην άμυνα του ΟΦΗ δεν του επέτρεψε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΟΦΗ πήρε τα ηνία του αγώνα βάζοντας την Δόξα μέσα στην περιοχή της. Ο ΟΦΗ ανέβαζε στροφές συνεχώς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 30′ με τον Μάνο που ωστόσο φύλαγε τα καλύτερα για την συνέχεια. Ο επιθετικός του ΟΦΗ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με ένα καταπληκτικό γκολ από το κέντρο – βάζοντας υποψηφιότητα για το γκολ της χρονιάς – διπλασίασε τα τέρματα του ΟΦΗ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι, φυσιολογικά, μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πιέσουν με τον ΟΦΗ να δίνει χώρους στην Δόξα και με αυτόν τον τρόπο έκανε το 3-0 με ένα καταπληκτικό σουτ του Κουτσιανικούλη έξω από την περιοχή του Μένγκα. Από τον ΟΦΗ δεν υστέρησε κανένας με όλους τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Παπαδόπουλου να κάνουν εκπληκτική εμφάνιση παίζοντας ψυχωμένα, με καρδιά και αυταπάρνηση.

το φιλμ του αγώνα στο gentikoule.gr

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Φαζός, Κοιλιάρας (88′ Μονιάκης), Ποτουρίδης, Νάστος, Παπαστεριανός, Μάνος, Κουτσιανικούλης (83′ Πουρτουλίδης), Λεάλ (73′ Παπατόλιος).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Σπυρόπουλος (35′ λ. τ. Αρναρέλλης / 75′ Μαρκόπουλος), Πεταυράκης, Γκότοβος, Όστοϊτς, Ριζογιάννης, Κάσες, Μπαϊκαρά, Νατσιόπουλος, Ματσούκας (46′ Λίτσκας), Κουσκουνάς.