Μεγάλη νίκη για τα κορίτσια της Βέροιας στη Πτολεμαΐδα! (photos)

Μια πολύ σπουδαία νίκη, που τη φέρνει στη κορυφή της βαθμολογίας της Α2 Γυναικών, σημείωσε σήμερα στην Πτολεμαΐδα η νεοσύστατη ομάδα του ΑΣ Βέροια 2017.

Τα κορίτσια είχαν ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο υποχρέωσαν τις γηπεδούχες του Αρίωνα σε μηδέν γκολ ενεργητικό, με αποτέλεσμα η ψαλίδα του σκορ να “ανοίξει” και να ολοκληρωθεί το ματς με το τελικό 23-29.

Όπως περιγράφει το e-ptolemeos.gr, η ομάδα της Ημαθίας μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 2-6 στο 11ο αλλά ο Αρίων συνήλθε και έκανε το 8-7 στο 23ο,

Το ημίχρονο έληξε 10-11 για τη Βέροια, που αντέδρασε ενώ στο δεύτερο μέρος, ο Αρίων πήρε τρεις φορές διαφορές με 2 γκολ αλλά οι φιλοξενούμενους απαντούσαν άμεσα.

Μετά το 20-18 του 42:50, ακολούθησε ένα σερί 0-8 για τη Βέροια το σκορ έγινε 20-26 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Οι γηπεδούχοι είχαν παράπονα για τους διαιτητές, υποστηρίζοντας πως δόθηκαν εύκολα πέναλτι και εξέφρασαν πολλές απορίες πως ένας διαιτητής από τη Βέροια ορίστηκε σε αυτό το παιχνίδι.

Τα πεντάλεπτα: 01-02, 02-05, 03-06, 06-07, 09-08, 10-11 (ημ.) 13-14, 18-17, 20-20, 20-22, 20-26, 23-28 (τελ)

Αρίων: Πουμπουλίδου, Ζάμκου, Τσερέπη 5, Ευσταθιάδου 1, Πετρίδου 5, Ζώρου 2, Τσαναξίδου, Νικολαΐδου Ε. 4, Παπαδοπούλου 4, Χρυσανθίοδυ, Γιώβη 1, Κυνηγοπούλου, Νικολαΐδου Π. 1

Βέροια 2017: Βαφειάδου, Τσολαξίδου, Στάμου 1, Ανδρονικίδου, Κοτζαχρήστου 1, Δελησάββα 2, Παυλίδου 5, Ματουλοπούλου, Σκανδάλη, Γαλανούδη 8, Ματαρώνα 3, Μιχαηλίδου 9, Παπατάρκα, Τουλουμτζή, Αναστασίου.