Δυνατή μάχη αλλά ήττα για τον Φίλιππο στην Αθήνα. Ενός λεπτού σιγή για τον άτυχο Άκη… (photo)

Στον απόηχο του τραγικού θανάτου του Άκη Ψωμιάδη διεξήχθη στο Δαϊς η αναμέτρηση του Δούκα με τον Φίλιππο Βέροιας για την 13η αγωνιστική.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, οι αθλητές του Φιλίππου έπαιξαν με μαύρα περιβραχιόνια, ενώ πριν την έναρξη τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή με τους Βεροιώτες να είναι αγκαλιασμένοι, έχοντας μπροστά τους την φανέλα του Άκη, σε μία πολύ συγκινητική στιγμή.

Στο αγωνιστικό σκέλος ο Παναγιώτης Αποστολίδης έπαιξε για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν για τον Δούκα, ξεπερνώντας τον τραυματισμό του, ενώ αντίθετα εκτός αποστολής ήταν ο Δημήτρης Μπραουδάκης που υπέστη θλάση στον δικέφαλο και θα λείψει για δύο περίπου εβδομάδες.

Κορυφαίος για τον Δούκα ήταν ο τερματοφύλακας Γιώργος Μπάρμπας, ο οποίος πραγματοποίησε καίριες επεμβάσεις, τρεις από αυτές σε εκτελέσεις πέναλτι των Κωστακίδη (2) και Γρηγοριάδη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Βεροιώτες εκμεταλλεύτηκαν το κακό τελευταίο δεκάλεπτο του Δούκα και με 4-0 σερί πέρασαν μπροστά 8-7, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 8-9 με τον Αρσενασβίλι να σημειώνει ένα καταπληκτικό τέρμα με την λήξη.

Στο δεύτερο ο Δούκας ανέβασε την απόδοση του και γύρισε το ματς με συνεχόμενα γκολ με την είσοδο του Μωραϊτη και συνεχόμενα στην κόντρα. Το 12-12 (40’) έγινε 15-12 (43’).

Ο Φίλιππος μείωσε με τον Σεϊρεκίδη σε 16-15 στο 47’, αλλά με σερί 3-0 η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη φτάνοντας στο 21-16 (54’) με τον Μπάγιο.

Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στα δύο γκολ, αλλά ο Δούκας κράτησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα για το τελικό 24-21.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 24-21

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-1, 6-3, 6-4, 7-6, 8-9 (ημχ.), 09-10, 12-12, 16-13, 18-16, 21-17, 24-21

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος 3, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης 3, Μπάγιος 3, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Νταρσουλάντ 3, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τεο Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Χαραλαμπίδης 2, Σεϊρεκίδης 7, Φιλόσογλου, Τζίμπουλας, Κωστακίδης 4, Αποστολίδης, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης, Σιαματάς, Αρσενασβίλι 3, Γρηγοριάδης 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Τόλιος, Κόκκινη: 53:46 Αραπακόπουλος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/3-4/7