Νίκες για τις ομάδες της Βέροιας στη Γ Εθνική Μπάσκετ (φύλλα αγώνος)

Ιωνικός Ιωνίας – Φίλιππος Βέροιας  76-82

Με νίκη ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος (14η αγωνιστική) η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ιωνικό Ιωνίας.

Το “συγκρότημα” του Δημήτρη Γκίμα προγήθηκε στο 6′ με 12-16 και στο 10′ μεγάλωσε την διαφορά στο +8 (19-27).

Στο 13′ η διαφορά ανέβηκε στο +12 (19-31) αλλά οι γηπεδούχοι πίεσαν και με σερι 8-2 μείωσαν σε 27-33 στο 17′. Το δεκάλεπτο τελέιωσε με σκορ 30-37. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 22′ μείωσαν ακόμη περισότερο (34-39). Ο Φίλιππος κατάφερε και πάλι να ανεβάσει την διαφορά στο +10 (41-51 στο 27) και στο +15 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (49-64).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος παρά την πίεση των γηπεδούχων διατήρησε την διαφορά και έφτασε στην νίκη με τελικό σκορ 76-82. Πρώτος σκόρερ για τον Φίλιππο ο Βάλλιος με 22 πόντους με 7 στα 7 τρίποντα.

Δεκάλεπτα : 19-27, 30-37, 49-64, 76-82

Ιωνικός (Πετρόπουλος): Μητακίδης, Γεωργιάδης 11(2), Μαδέμλης 11, Χαρίστος 13, Γιαννουλής 3(1), Σιδηροηλίας 16, Παουλεάνου, Αναστασιάδης 14(1), Αντωνιάδης, Βαρύτης 8(1).

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας 4, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 22(7/7), Τσιακλαγκάνος 8(2), Μαρκόπουλος, Καβαργύρης, Κόθρας 15(2), Παραπούρας 12(2), Σουτζόπουλος 15(1), Κάνταρκος 6.

Μετά τον νικηφόρο αγώνα με τον Ιωνικό Ιωνίας ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Δημήτρης Γκίμας μίλησε στο filipposbc.gr : “Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα των Διαβατών την οποία και ευχαριστούμε για τη φιλοξενία. Επίσης πολλά συγχαρητήρια αξίζουν στους διαιτητές κυρίους Δημάδη και Εκίζογλου που ένα τόσο δυνατό παιχνίδι το διαχειρίστηκαν άριστα. Είναι σημαντικό οτι σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού ακολουθήσαμε το πλάνο μας και πήραμε μια δίκαιη νίκη. Από Τρίτη ξεχνάμε το παιχνίδι αυτό κι επικεντρωνόμαστε ψυχή και σώμα στο πολύ δύσκολο ματς με τον Ζέφυρο.”

ΑΟΚ Βέροιας – Ίκαροι Τρικάλων  69-56

“Καθαρή” νίκη και μεστή εμφάνιση από τους “λύκους”, που επικράτησαν των Ίκαρων Τρικάλων και πήραν τη ρεβάνς για την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε διαφορά ασφαλείας, “σβήνοντας” με αυτό τον τρόπο το μέτριο ξεκίνημα στην αναμέτρηση.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Βλάχος που σημείωσε 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Σισμάνης με 15

Τα δεκάλεπτα : 22-23, 37-33, 56-41, 69-56

ΑΟΚ Βέροιας : Τρομπούκης 6, Ουσουλτζόγλου, Σισμάνης 15 (3), Γκανάς 9 (1), Βλάχος 16, Μαυρίδης 9 (1), Ορφανίδης, Ντουλαβέρης, Λέφας 3, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 11 (1)

Ίκαροι Τρικάλων : Κορδέας, Φούντας Σ., Στάνκοβιτς 6, Αργύρης Κ. 13 (3), Μέξης 8, Χατζής, Ντουρβάς 4, Μπαρμπαρούσης, Αργύρης Σ. 11 (1), Φούντας Γ. 14 (2), Θεοδώρου

Δηλώσεις Κωνσταντίνου Ηλιάδη στο SportsUp : “Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών, είχαμε στοχεύσει τα παιχνίδια του Ιανουαρίου και το πρόσημο είναι θετικό. Ελέγξαμε πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού και αυτό μας έδωσε τη νίκη ενώ καλύψαμε και την διαφορά. Τα δύσκολα είναι μπροστά μας όμως και η δουλειά πρέπει να συνεχιστεί.”