Σήκωσε κούπα ο Αιολικός! (photos+vid)

Ο Αιολικός κατέκτησε το Κύπελλο Λέσβου 2017-18, επικρατώντας στον τελικό του Ατρόμητου Ανεμώτιας με σκορ 2-0 στο Στάδιο Μυτιλήνης.

Αυτό ήταν το 19ο τρόπαιο στην ιστορία της ομάδας της Μυτιλήνης, που είναι η πολυνίκης του θεσμού, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Αιολικός ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος σε διπλή ευκαιρία με τον Μπουρού στο 120 λεπτό. Ο ίδιος παίκτης σούταρε ψηλά άουτ σε τετ α τετ, τρία λεπτά αργότερα, έπειτα από έξυπνη μπαλιά του Λαλά στην πλάτη της άμυνας.

Η απάντηση του Ατρόμητου Ανεμώτιας ήρθε στο 17′ όταν ο Γρούβας πλάσαρε στην έξοδο τον Γιώτα και ο Καπταγιάννης απομάκρυνε με υπερένταση πάνω στη γραμμή.

Ακολούθησε παιχνίδι κέντρου, με τους παίκτες του Κώστα Ψυρόπουλου να έχουν την μπάλα στην κατοχή τους και να προσπαθούν να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στην εστία του Άγγελου Πάπαρη, ο οποίος όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για να διατηρήσει το μηδέν.