Πέρασε από την Καρδίτσα η Παναχαϊκή και ξανά δεύτερη! (βαθμολογία)

Στις νίκες έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες πέρασε η Παναχαϊκή η οποία έβαλε τέλος στο εντός έδρας αήττητο που είχε η Αναγέννηση Καρδίτσας επικρατώντας με 2-1.

Μόλις στο 9’ ο Μωραΐτης με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από γλυκιά σέντρα του Φωτάκη, έγραψε το 0-1.

Όπως αναφέρει το patragoal, οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να συνέλθουν και στο 23’ «άγγιξαν» την ισοφάριση, με το δοκάρι του Σουντουρά. Ωστόσο, η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου, που είχε για τα καλά την υπεροχή, σημείωσε και δεύτερο γκολ στο 27’, με τον νεοεισελθόντα Μασούρα (είχε πάρει τη θέση του τραυματία Αργυρόπουλου) να εκμεταλλεύεται την ασυνεννοησία Γκέκα και Μπούσδρα και να σκοράρει σε κενή εστία.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια μεγάλη φάση. Ο Μωραΐτης βγήκε φάτσα με τον Γκέκα, αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ. Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο δεν σημειώθηκε η κλασική ευκαιρία. Και οι δύο ομάδες είχαν κάποια σουτ τα οποία όμως δεν ήταν ικανά να απειλήσουν τους τερματοφύλακες. Σε αυτό συνετέλεσε και ο βαρύς αγωνιστικός ο οποίος όσο περνούσε η ώρα έκανε τη ζωή των ποδοσφαιριστών δύσκολη.

Για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Κονέ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Σούλη μειώνοντας σε 1-2.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καρρίκι, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Μπούσδρας, Μπιτέλης, Σουντουρά, Σταματάκης (46’ Καραγιάννης), Τζέκος (76’ Χαντζάρας), Πλαβούκος, Ντάγκρας (56’ Κονέ).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος, Μπουτζίκος, Λουμπαρδέας (63’ Μακρυδημήτρης), Σωτηράκος, Γκίνο, Αργυρόπουλος (17’ Μασούρας), Πολυχρόνης (84’ Μουστακόπουλος), Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Μωραΐτης.