Μεγάλη νίκη της Καστοριάς επί του Ηρακλή, τα βρήκε…σκούρα το Περιστέρι

Αγχωτική νίκη για Περιστέρι στην Αγιά και ρεκόρ, διπλό για Χολαργό, νίκη για Καστοριά

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ερμής κατάφερε να ζορίσει πολύ τους φιλοξενούμενους, καθώς η ομάδα της Αγιάς είχε στο μεγαλύτερο μέρος τον έλεγχο του αγώνα με τη διαφορά να φτάνει και το +11 (49-38 στο 39). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, ο ΓΣΠ σοβαρεύτηκε, έπαιξε άμυνα και με επιμέρους 22-2 έκανε το 60-51 στο 36΄, παίρνοντας το προβάδισμα το οποίο και κράτησε έως το τέλος.

Ο Χολαργός τα βρήκε… σκούρα απέναντι στον Αμύντα, αλλά χάρη στις δύο βολές του Τζακόπουλου, 10” πριν από τη λήξη, πήρε τη νίκη με 57-55 και με την ήττα του Ηρακλή μεγάλωσε την απόσταση από την τρίτη θέση.

Η Καστοριά ήταν η νικήτρια του ντέρμπι απέναντι στον Ηρακλή νικώντας με 83-78, με τους «κυανόλευκους» να γνωρίζουν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα προηγήθηκαν με 21-13, αλλά στην πορεία, ο Ηρακλής βελτίωσε την άμυνά του αλλά και η καή παρουσία του Ουάσινγκτον έφεραν τον «γηραιό» σε απόσταση.. αναπνοής (34-33). Στην επανάληψη, η ευστοχία των γηπεδούχων από τα 6.75 έφεραν ξανά διψήφια διαφορά για τους «γουναράδες» (62-49). Ο Ηρακλής παρότι προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να αντεπιτεθεί (75-69), δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν και πάλι «ανάσα» στην Καστοριά, η οποία από εκεί και μετά δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει ασφαλής απόσταση ώστε να πάρει τη νίκη.

Ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη ο Απόλλωνας πήρε εύκολη νίκη απέναντι στο Μαρούσι με 86-58. Οι πατρινοί έχοντας σε καλή επιθετκά μέρα τους περισσότερους παίκτες έκανα το 38-35 του 20′ σε 65-47 στο 30′ φτάνοντας έτσι σε μία άνετη νίκη.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη και μάλιστα εμφατική πέτυχε η Καρδίτσα απέναντι στον Αρκαδικό με 100-67, ενώ με νίκη συνέχισε και ο Παπάγος ο οποίος επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 89-72. Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε το Ψυχικό το οποίο ήταν σαρωτικό απέναντι στον Δούκα παίρνοντας το ροζ φύλλο με 86-65.