Εντυπωσιακός Εργοτέλης στα Χανιά! (photos+βαθμολογία)

Στη χειρότερη φετινή του εμφάνιση ο ΑΟΧ/Κισσαμικός υπέστη ήττα σοκ στα Περβόλια, χάνοντας με 3-0 από τον Εργοτέλη! Η ομάδα του Τάκη Γκώνια επεφύλασσε τον… απόλυτο αιφνιδιασμό στους γηπεδούχους, καθώς μέχρι το 13ο λεπτό, το σκορ ήταν ήδη 2-0!

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είχε την ατυχία να βρεθεί πίσω στο σκορ… με τη σέντρα, αφού με τη συμπλήρωση 30 δευτερολέπτων στο ματς, ο Εργοτέλης απέκτησε το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Έφορντ με σουτ μετά τη σέντρα του Ροβίθη.

Σα να μην έφτανε αυτό κι ενώ εν τω μεταξύ η ομάδα του Γ. Πετράκη παρουσίασε μία επιθετική δραστηριότητα για να φτάσει όσο το δυνατόν το συντομότερο στο 1-1, στο 13ο λεπτό βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ, με τον Εργοτέλη να σκοράρει για λογαριασμό του ο Κάιπερς μετά το γύρισμα της μπάλας από τον Έφορντ!

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός προσπάθησε στη συνέχεια να πετύχει ένα γκολ και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του παιχνιδιού χάνοντας δύο πραγματικά μεγάλες ευκαιρίες στο 29ο και στο 31ο λεπτό, όπου στην πρώτη φάση ο Χαλκιαδάκης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Κατσιμήτρο, για ν’ αποκρούσει ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη ενώ στη συνέχεια η μπάλα απέστρεψε στον Ηρακλειώτη επιθετικό που σημάδεψε σχεδόν κενή εστία την εξωτερική πλευρά των διχτύων! Η αμέσως επόμενη μεγάλη φάση για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό σημειώθηκε στο 31′ όταν ο Λεμονής γύρισε για τον Σελινιωτάκη, που προσπάθησε να σκοράρει με “τακουνάκι” αλλά ο Τσέλιος στη γραμμή απομάκρυνε!

Το… τελειωτικό χτύπημα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 39′ όταν σε αντεπίθεση του Εργοτέλη ο Έφορντ με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στο β’ πια ημίχρονο, αυτό αποδείχτηκε διαδικαστικό, με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό να φαίνεται ότι δεν μπορούσε να κάνει κάτι για ν’ ανατρέψει τη σε βάρος του κατάσταση, όπως αυτή είχε διαμορφωθεί από το α’ μέρος…

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

Α.Ο. Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Φουάσης (46′ Λέο), Σελινιωτάκης, Λεμονής, Σάλιακας (80′ Βρεττός), Αποστολίδης, Ξύδας, Χαλκιαδάκης (55′ Γκίνη).

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Πάτας (83′ Οικονόμου), Σταμόπουλος, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (70′ Ιατρούδης), Ροβίθης (60′ Σταματάκος), Έφορντ, Κάιπερς.