“Τριάρα” και επιστροφή στην κορυφή για τον Άρη (βαθμολογία)

Επιστροφή στην πρώτη θέση της βαθμολογίας για τον Άρη, που επικράτησε με 3-0 του Εργοτέλη.

Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού εγκλωβίστηκαν, δεν μπόρεσαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και ο Εργοτέλης εξέθεσε πολλές φορές με το τεχνητό οφσάιντ τους απρόσεκτους επιθετικούς του Άρη. Όπως αναφέρει το metrosport, δίκαιο το 0-0 του ημιχρόνου και εξτρά πίεση για τους κίτρινους…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε και πάλι δυνατά και είχε την τύχη να εκμεταλλευτεί την πρώτη καλή του επιθετική προσπάθεια. Απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μπουτσάκη στον Κάσσο, πέναλτι, εύστοχη εκτέλεση με τον Πλατέλλα και το 1-0 άλλαξε τα δεδομένα στο 54’.

Με λιγότερο άγχος οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν πιο εύκολα ευκαιρίες. Στο 73’ ο Σόουζα είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι μετά από κεφαλιά του και στο 76’ ο Κάσσος έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και με σουτ έκανε το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Χαντί με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Κανακούδης, Μουμίν, Νίκιτς, Πλατέλλας (88′ Χαντί), Κάσσος, Παυλίδης, Διαμαντόπουλος (77′ Μιλούνοβιτς).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Πάτας, Σταμόπουλος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (75′ Βογιατζής), Σταματάκος (81′ Μανουσάκης), Έφορντ, Ροβίθης (42′ Μπουρσέλης), Κάιπερς.