“Ισοπεδωτικό” το Περιστέρι, νίκη “χρυσάφι” για το Ψυχικό

Με νίκες συνέχισαν και οι πρώτες πέντε ομάδες της κατάταξης, με τις θέσεις στα πλέι οφς ανόδου να παραμένουν αμετάβλητες.

Το Περιστέρι δεν συνάντησε προβλήματα από τον Δούκα, και με τον Κλαρκ να κάνει εκπληκτικά πράγματα (36 π., με 10/13 τριπ.) νίκησε σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με 123-91, ενώ στις νίκες επέστρεψε και ο Χολαργός, ο οποίος στο «Αντ.Τρίτσης» έκαμψε την αντίσταση της Δόξας Λευκάδας κερδίζοντας την με 81-67.

Σπουδαία νίκη πήρε και ο Ηρακλής στο κεκλεισμένων των θυρών, Ιβανώφειο από τον Εθνικό με 89-83, ενώ ο Απόλλωνας Πατρών μπορεί να νίκησε με 85-69 του Ερμή στην Αγιά, αλλά εκμεταλλεύτηκε τα δυο μαζεμένα φάουλ του Κόμματου στο φινάλε της τρίτης περιόδου (σκορ 61-66), με αποτέλεσμα ο έμπειρος φόργουορντ να αποβληθεί με 5 φάουλ.

Άνετο πέρασμα είχε και η Καστοριά από την Τρίπολη, επικρατώντας του Αρκαδικού με 85-71, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι τίμησαν τον Καραμαλέγκο για την προσφορά του στην ομάδα τους, ενώ ο Αμύντας κατάφερε στο τέταρτο δεκάλεπτο να κάμψει την αντίσταση της ΑΕΛ στην Νεάπολη με 76-61.

Νίκη που τον απομακρύνει από τα πλέι άουτ πήρε το Ψυχικό, το οποίο επικράτησε με 80-67 στο κλειστό του Αγίου Θωμά του Αμαρουσίου, βάζοντας το σε περιπέτειες, ενώ μεγάλη νίκη παραμονής πήρε ο Παπάγου, ο οποίος νίκησε στην παράταση την Καρδίτσα με 82-77, ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 1-1 τα μεταξύ τους παιχνίδια.