Μεγάλη εμφάνιση από τον Φίλιππο Βέροιας, υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα!

Στη Βέροια σταμάτησε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού στην Handball Premier, καθώς η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε με 27-26 από τον Φίλιππο στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Φίλιππος έδειξε πως θα είναι ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Όπως αναφέρει το e-handball, η ομάδα της Βέροιας ήταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 15-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος μπήκε και πάλι δυνατά και στο 34′ ήταν μπροστά με έξι τέρματα (19-13). Ο Ολυμπιακός ωστόσο ανέβασε την αποδοσή του και όχι μόνο κατάφερε να μειώσει την διαφορά, αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ στο 45′ με 21-20.

Στο 50′ του αγώνα και ενώ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 24-21, ο Φίλιππος ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και με τέσσερα σερί τέρματα, πήρε και πάλι το προβάδισμα με 25-24.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Φίλιππο να πετυχαίνει δύο μαζεμένα με Αποστολίδη, Χαραλαμπίδη και τον Ολυμπιακό το μόνο που να καταφέρνει είναι να μειώσει με τον Κωστακίδη στο τελικό 27-26 υπέρ του Φιλίππου.

Με τη νίκη του αυτή ο Φίλιππος έφτασε στους 20 βαθμους, ενώ ο πρωτοπόρος αλλά όχι αήττητος πλέον Ολυμπιακός παρέμεινε στους 36.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 10-8, 13-10, 15-12 (Ημίχρονο), 19-14, 20-17, 20-20, 21-24, 24-24, 27-26

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θοδωρής Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής, Ελευθεριάδης, Τζίμπουλας, Χαραλαμπίδης 5, Σεϊρεκίδης 7, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 4, Αποστολίδης 2, Σιαματάς 4, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 7, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Σανίκης 4, Αλβανός 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Χάλαρης.