Α-Β-Γ Εθνική

Στην Α Εθνική η Προοδευτική Περάματος, με γκολ στην τελευταία φάση!

Σ’ έναν τελικό που έσπασε καρδιές, η γυναικεία ποδοσφαιρική ομάδα της Προοδευτικής Περάματος πήρε μεγάλη νίκη στον τελικό της Β’ Εθνικής και πανηγύρισε την άνοδό της στην Α’ Εθνική!

Όπως αναφέρει το super-fm, ο τελικός είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς οι Νεφέλες Πιερίας προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό, αλλά το Πέραμα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, μια ανατροπή που ξεκίνησε στο 48ο λεπτό και ολοκληρώθηκε στο 93’ κι ενώ το ματς φαινόταν να οδεύει σε παράταση.

Σκόρερ και των δύο τερμάτων της γιαννιώτικης ομάδας ήταν η Ράπτη!

Το φιλμ του αγώνα

6’ Η Καραγιαννίδου σούταρε έξω από την περιοχή, με τη Συμεωνίδη να μένει «άγαλμα» και να γίνεται το 1-0!

12’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ της Πελεκούδα, η μπάλα άουτ.

16’ Πλασέ της Τριγωντζή, απέκρουσε η Συμεωνίδη και η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι σε κόρνερ.

48’ Η Πελεκούδα βρήκε τη Ράπτη, η οποία απέφυγε έξοχα την Αργυροπούλου και πλάσαρε για το 1-1!

72’ Απευθείας χτύπημα φάουλ της Σκαμπαρδώνη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και τη γραμμή της εστίας του Περάματος.

86’ Η Ν. Μιχαηλίδου εκτέλεσε φάουλ, κεφαλιά της Καπέτα, η μπάλα λίγο άουτ.

93’ Η Ράπτη με ατομική ενέργεια ξέφυγε από τις αντιπάλους της, πλάσαρε την Αργυροπούλου και έκανε το 1-2!

Νεφέλες (Μύθημης): Αργυροπούλου, Ε. Μιχαηλίδου, Ασσιχίδου, Π. Μιχαηλίδου, Σκαμπαρδώνη, Καλογεροπούλου, Ναβροζίδου, Κουκουστρίκα (63’ Ν. Μιχαηλίδου), Καπέτα, Τριγωντζή, Καραγιαννίδου (85’ Κόλτση).

Προοδευτική Περάματος (Ν. Κύργιος): Συμεωνίδη, Αρσένη, Σαμουηλίδου, Πελεκούδα, Υφαντή, Σκούρου, Παπαδημητρίου, Ράπτη, Λισγάρα, Γρίβα, Ντόκου