“Αγγίζει” το ευρωπαϊκό εισιτήριο η Ξάνθη!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχανε τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, η Ξάνθη έδωσε ρεσιτάλ ευστοχίας στο δεύτερο και κάπως έτσι η ομάδα της Θράκης έφτασε στο ευρύ 3-0 (50΄ Ντουρίτσκοβιτς, 56΄, 72΄ Γέντρισεκ) επί των φιλοξενούμενων.

Οι Ακρίτες έμειναν μόνοι στην 5η θέση και έχουν το προβάδισμα για έξοδο στο Europa League, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν πολύ πιο επικίνδυνος από τους γηπεδούχους, τους οποίους απείλησε άμεσα με γκολ σε τρεις περιπτώσεις

το φιλμ της αναμέτρησης στο onsports

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Λισγάρας (22΄ Φασίδης), Φλίσκας, Σιλά, Ντε Λούκας, Μεχία, Ντουρίτσκοβιτς, Μπρίτο (46΄ Κάστρο), Τριάδης (73΄ Λουσέρο), Γέντρισεκ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Σκόνδρας (57΄ Χαλκιαδάκης), Τσικάρσκι, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος (68΄ Χέλκβιστ), Καρανίκας (53΄ Νικολιάς), Μανθάτης, Κόντε.