“Έμφραγμα” στο τελευταίο…δευτερόλεπτο για τον ΟΦΗ! (βαθμολογία)

Ακριβώς στο τελευταίο λεπτό έμελλε να κριθεί το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΟΧ/Κισσαμικό-ΟΦΗ, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 3ο από τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων με το γκολ του Ξύδα, γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Ενώ όλα έδειχναν ότι ο ΟΦΗ θα φύγει νικητής από την έδρα των Περιβολίων, έχοντας πετύχει το γκολ του Ντίνα στο 67’, τελικά, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός κρατούσε το καλύτερο για το τέλος, σκοράροντας στο χρόνο των καθυστερήσεων συγκεκριμένα. Ηταν η στιγμή που ο Βρεττός, που είχε μπει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή στο παιχνίδι, πραγματοποίησε την κάθετη πάσα για τον Ξύδα, που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Στρέζο.

Αρνητικό γεγονός για τον ΟΦΗ, που φάνηκε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα να είναι περισσότερο απειλητικός σε σχέση με τους γηπεδούχους, ήταν η αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα από τον Κουτσιανικούλη στο 76’. Αυτό το γεγονός χάρισε ψυχολογία στον ΑΟΧ/Κισσαμικό ο οποίος τελικά κατάφερε να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό χάρη στον Ξύδα.

Πιο πριν, στο 67’, ο ΟΦΗ είχε καταφέρει να προηγηθεί στο σκορ, ένα γκολ που ζήτησε πιο πριν σε κάποιες σημαντικές φάσεις, όταν μετά την πάσα του Μάνου στον Ντίνα, ο τελευταίος απέφυγε τους Παπαδόπουλο και Αρναούτογλου και πλάσαρε στην κενή εστία.

Αξιο αναφοράς ότι ο κόσμος στις εξέδρες ήταν πολύς, τόσο από πλευράς γηπεδούχων, όσο και από τον ΟΦΗ, με περίπου 500 φιλάθλους της ηρακλειώτικης ομάδας να έρχονται στα Χανιά.

το φιλμ του αγώνα στο athlitiko.gr

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Ζιούλης, Αρναούτογλου (88′ Αποστολίδης), Σελινιώτακης, Γκίνη (82′ Βρεττός), Λεμονής, Χαλκιαδάκης (72′ Σάλιακας), Ξύδας, Λέο.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κομεσίδης, Βαφέας, Κοιλιάρας (64′ λ.τρ. Μπολάκης), Νάστος, Πουρτουλίδης, Κοέλιο (71′ Παπατόλιος), Ντίνας (81′ Περογαμβράκης), Κουτσιανικούλης, Μάνος