Ήττα στις λεπτομέρειες για τη Γραμματικοπούλου

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο πρώτος αγώνας της συνάντησης της Ελλάδας με το Λουξεμβούργο που θα κρίνει την άνοδο στο Γκρουπ Ι της Ευρωαφρικανικής Ζώνης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος τένις γυναικών που ολοκληρώνεται σήμερα Σάββατο (21/04) στις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις τοτ ΤΑΤΟΪ Club.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ηττήθηκε στο τρίτο σετ από την Ελεονόρα Μολινάρο με 6-3, 3-6, 6-4 σε ένα ματς που είχε διάρκεια 2 ώρες 2 και δύο λεπτά στο κατάμεστο κεντρικό κορτ του ΤΑΤΟΙ Club.

Στις δηλώσεις της, η Γραμματικοπούλου υπογράμμισε: «Ήταν λάθος η τακτική μου. Αλλά είχα απέναντί μία τενίστρια που έπαιξε καλό τένις. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την υποστήριξη και είμαι σίγουρη πως η Μαρία θα νικήσει στο δεύτερο ματς για να διεκδικήσουμε την άνοδο στο διπλό».

Στο δεύτερο αγώνα της συνάντησης η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Μάντι Μινέλλα και με νίκη της κορυφαίας Ελληνίδας τενίστριας, η πρόκριση στο Γκρουπ Ι θα κριθεί στο διπλό.