Δεν πήρε το…δώρο του ΑΟΧ/Κισσαμικού ο Άρης! (βαθμολογία)

Όσες προσπάθειες κι αν έκαναν, Απόλλων Πόντου και Άρης αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη χθεσινή ισοπαλία του ΟΦΗ οι “κίτρινοι”, στην 6η θέση οι Πόντιοι.

Όπως αναφέρει το metrosport.gr, Απόλλων Πόντου και Άρης πάλεψαν για τη νίκη ΑΛΛΑ δεν είχαν τον τρόπο να την πετύχουν. Έλλειψη τελικής πάσας, κακός αγωνιστικός χώρος και… κακή μέρα των επιθετικών έφεραν την ισοπαλία. Έτσι οι γηπεδούχοι δεν έκαναν το… άλμα προς τα πάνω που θα ήθελαν, ούτε οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους παίκτες των δύο ομάδων να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν. Η διάθεση, όμως δεν αρκούσε…

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο  Απόλλων είχε την κατοχή της μπάλας, ο Άρης προσπαθούσε να γίνει απειλητικός στις αντεπιθέσεις και ήταν φανερό πως όλα θα κρίνονταν στο ένα γκολ.

Ο Απόλλων Πόντου βρήκε τους χώρους μετά το 60’ να γίνουν απειλητικοί και στο 64’ ο Καντιμοίρης απέκρουσε με δυσκολία σουτ του Γεωργιάδη ενώ για τον Άρη ένα λεπτό πριν κεφαλιά του Πλατέλλα πέρασε άουτ.

Τα λεπτά κυλούσαν, το 0-0 έμενε και παρότι οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, η κούραση ήρθε να προστεθεί ως αντίπαλος στην προσπάθειά τους.

Αποτέλεσμα ήταν να μην αλλάξει τίποτα μέχρι το τέλος με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό παρότι ο Απόλλων αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο τα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Καλί.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργιάδης, Μπρίτο (93′ Λιόνης), Συμελίδης, Ηλιάδης (79′ Κυβελίδης), Βεργώνης, Καλογέρης, Χασομέρης (90′ Καλαϊτζίδης), Καπίας.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Μουμίν (80′ Παυλίδης), Ιντζόγλου, Μπαργκάν (85′ Ντούνης), Κάσσος (67′ Διαμαντόπουλος), Πασάς, Πλατέλλας.

18 Αχαρναϊκός 26 1 0 25 2 74 -72 -51

*H Βέροια και ο Αχαρναϊκός έχουν αποβληθεί από το πρωτάθλημα. Αναγέννηση Καρδίτσας, Απόλλωνα Λάρισας, Καλλιθέα, Αιγινιακός, Παναιγιάλειος, Πανσερραϊκός και Σπάρτη τιμωρούνται με -3 λόγω μη αδειοδότησης